KOŚCIÓŁ
Rozbrójmy słowa, a pomożemy rozbroić świat


Dziś (12 maja) w auli Pawła VI papież Leon XIV spotkał się z przedstawicielami mediów z całego świata. Podziękował im za ich pracę i podkreślił ich kluczową rolę w przekazywaniu informacji.
Odwołując się do Kazania na Górze z Ewangelii św. Mateusza, Leon XIV przypomniał słowa Jezusa: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”, wskazując, że dotyczą one w szczególny sposób ludzi mediów. Papież zaapelował, aby odrzucić kulturę rywalizacji, agresywne słowa i komunikację opartą na uprzedzeniach oraz fanatyzmie. Zamiast tego zachęcił do promowania dialogu, który słucha i pozwala dojść do głosu tym, którzy często są pomijani w przestrzeni publicznej.
W swoim przemówieniu wezwał do komunikacji opartej na prawdzie i odrzucającej agresję, zauważając, że sposób, w jaki patrzymy, słuchamy i mówimy o innych, ma ogromny wpływ na budowanie pokoju. Ojciec Święty podkreślił również znaczenie wolności prasy i wyraził solidarność z prześladowanymi oraz uwięzionymi dziennikarzami, którzy walczą o przekazywanie rzetelnych informacji.
- Kościół dostrzega w tych świadkach – myślę tu o tych, którzy relacjonują wojnę nawet za cenę życia – odwagę tych, którzy bronią godności, sprawiedliwości i prawa narodów do informacji, ponieważ tylko narody poinformowane mogą dokonywać wolnych wyborów. Cierpienie tych uwięzionych dziennikarzy porusza sumienie narodów i społeczności międzynarodowej, wzywając nas wszystkich do ochrony cennego dobra, jakim jest wolność słowa i prasy - podkreśił papież.
Ojciec Święty poruszył także temat sztucznej inteligencji, zwracając uwagę na konieczność odpowiedzialnego jej wykorzystywania. Podkreślił, że technologia może służyć dobru ludzkości, ale wymaga rozeznania i etycznego podejścia.
- Patrząc na ewolucję technologiczną, misja ta staje się jeszcze bardziej niezbędna. Myślę tu w szczególności o sztucznej inteligencji z jej ogromnym potencjałem, która wymaga jednak odpowiedzialności i rozeznania, aby narzędzia te były wykorzystywane dla dobra wszystkich, tak aby przynosiły dobrodziejstwa dla ludzkości. Odpowiedzialność ta dotyczy wszystkich, proporcjonalnie do wieku i roli społecznej - apelował Ojciec Święty.
Kluczowym przesłaniem spotkania była idea „rozbrojenia słów”, czyli uwolnienia komunikacji od wrogości i napięć. Papież Franciszek apelował o takie podejście w ostatnim swoim orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, zachęcając do rezygnacji z języka agresji na rzecz języka pokoju. Leon XIV powtórzył ten apel, podkreślając, że „rozbrojenie” komunikacji może przyczynić się do zmiany sposobu postrzegania świata i do pokojowego współistnienia.
Na zakończenie Papież wyraził wdzięczność mediom za ich pracę w ostatnich tygodniach, szczególnie w kontekście relacji dotyczących Wielkiego Tygodnia, śmierci papieża Franciszka oraz konklawe. Podziękował im za wierne przekazywanie prawdy i przełamywanie stereotypów dotyczących Kościoła. Zaapelował także, aby media nadal odważnie wybierały drogę komunikacji budującej pokój i jedność.
źródło: Vatican News








