Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej dotarła na Jasną Górę

sobota, 20 sierpnia 2022 19:40 / Autor: Wojciech Dudkowski
Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej dotarła na Jasną Górę
fot. Youtube Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów
Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej dotarła na Jasną Górę
fot. Youtube Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

X Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej dotarła do celu. Na Jasną Górę przyjechało prawie 400 rowerzystów z naszej diecezji. Na szczycie powitali ich Ojcowie Paulini, a Eucharystii na zakończenie pielgrzymki przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– Pielgrzymowaliśmy przez cztery dni, wyruszając z Kielc, przez Chmielnik, Busko Zdrój, Mnichów, Dzierzgów, Lelów, zdążając do domu Matki Bożej Jasnogórskiej. Przy pochmurnym niebie, przy piekącym słońcu, a także w deszczu, w trudzie i zmęczeniu pokonaliśmy 265 kilometrów i dotarliśmy do celu. Naszą rodzinę pielgrzymkową tworzyło 12 księży, osoby rożnych zawodów i stanów, dzieci, młodzież, dorośli i starsi – podsumowuje ksiądz Tomasz Biskup, dyrektor pielgrzymki.  

Dojeżdżając do szczytu Jasnej Góry, kieleccy rowerzyści pozdrowili Matkę Bożą dzwonkami rowerowymi.

– To cudowne uczucie, zawsze mam w pamięci, kiedy na deptaku pod Jasną Górą prowadzimy rowery, dzwonimy dzwonkami – to trzeba przeżyć samemu – mówi Michał z grupy pomarańczowej.

1A.jpg

O 18:30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– Patrząc na wypełnioną kaplicę zadałem sobie pytanie: jaki jest sens takiego wysiłku? Przecież nie ma laurów Tour de Pologne, nie ma nagrody Vuelta de Espana czy Giro d’Italia. A jednak jest jeszcze tak wiele osób, które w ten sposób, swoim wysiłkiem, trudem, chciały uczcić Maryję – podkreślił Pasterz.

Kaznodzieja zaznaczył wielkie znaczenie jasnogórskiego sanktuarium w duchowym życiu Polaków.

- Nazywam to miejsce geniuszem ewangelizacji Polaków. To miejsce jest wieczernikiem dziejów naszej Ojczyzny. Przez wieki przychodzili tu pielgrzymi, reprezentujący różne warstwy społeczne, intelektualne i duchowe. Ale wszyscy, bez wyjątku, nawet w trudnej kondycji duchowej, chcieli usłyszeć dobrą radę Maryi „Uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie”.

2.jpg

(fot. Youtube Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów)

Po Mszy Świętej pielgrzymi wrócą do Kielc i innych miast naszej diecezji autokarami, a ich rowery zostaną przewiezione samochodami transportowymi.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO