KOŚCIÓŁ
Zesłanie Ducha Świętego
W niedzielę jest nie tylko druga tura wyrobów prezydenckich, ale przede wszystkim święto Zesłania Ducha Świętego. Uważa się je za początek Kościoła. Popularne Zielone Świątki to też jeden z 12 dni ustawowo wolnych od pracy.
Dzień zwany także pięćdziesiątnicą to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej. Niedziela Zesłania Ducha Świętego skłania do refleksji na temat tego, kim jest Trzecia Osoba Trójcy Świętej.
Mówi ksiądz dr Miłosz Hołda, wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Kiecach.
{audio}Słuchaj|parakleta1.MP3{/audio}
Dzień zesłania Ducha Świętego jest świętem ruchomym i przypada 7 tygodni od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia Kościół Katolicki świętuje zstąpienie Ducha Świętego na apostołów zebranych w wieczerniku.
Tym razem Zielone Świątki wypadają 24 maja, czyli w najbliższą niedzielę, która będzie dniem wolnym od pracy. Zamknięte zostaną supermarkety i galerie handlowe. W należytym uczczeniu święta Zesłania Ducha Świętego Polakom umożliwia ustawa z 2007 roku.
Dozwolona jest jednak sprzedaż prowadzona między innymi przez właścicieli sklepów.
To kolejna okazja do przemyśleń, czy galerie handlowe i hipermarkety powinny być otwarte w każdą niedzielę. O zdanie zapytaliśmy mieszkańców Kielc.
{audio}Słuchaj|zielonasond.mp3{/audio}
Póki co, pozostaje 12 dni ustawowo wolnych od pracy. W tym Zesłanie Ducha Świętego.