KOŚCIÓŁ
Powróćmy do miłującego Boga
- Wielki Post skłania do nawrócenia i powrotu do Boga. Człowiek nawrócony jest szczęśliwy. Odkrywa wartość miłości, dobra, prawdy, wierności. Dzięki Bożej łasce już nie jest samotnym ogrodnikiem na polu własnego życia, ale Pan Bóg użyźnia go darem Bożego Słowa i sakramentami świętymi zwłaszcza Eucharystią - powiedział w wywiadzie dla Diecezjalnego Radia eM Kielce Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Przeczytaj felieton księdza biskupa Jana Piotrowskiego na Wielki Post:
"Powróćmy do miłującego Boga
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,
Wielki Post to czas kiedy w sposób szczególny możemy zbliżyć się do Pana Boga, do Jego miłosierdzia, łaski, dobroci, miłości. Jest to również okazja do poprawienia relacji małżeńskich, rodzinnych, parafialnych, zawodowych, społecznych, które pozwalają nam funkcjonować w każdym środowisku, gdzie jesteśmy. Od wieków Kościół, na czas tej przemiany, proponuje duchowy tryptyk: modlitwę, post i jałmużnę.
Do tych duchowych wartości odwołuje się również Ojciec Święty Franciszek w tegorocznym orędziu na Wielki Post. Świadczy to o tym, że nasza ludzka natura musi być stale rzeźbiona tymi ascetycznymi narzędziami, jakimi są: post, modlitwa i jałmużna. W swym rozważaniu Papież odniósł się do słów św. Mateusza: „Ponieważ wzmoże się nieprawość, ostygnie miłość wielu” (Mt 24,12) przypominając o zlodowaceniu ludzkiego serca. Czasem mówimy, że ktoś ma kamienne serce, czyli nie współczuje drugiemu, a widzi tylko swoje interesy. Ma serce, z którego nie wydobywa się promień empatii i sympatii do ludzi. Tymczasem brak miłości w codziennym życiu psuje relacje osobowe. Otwórzmy się więc na Bożą łaskę, która zagrzewa nasze serca do miłości.
Modlitwa zawsze wyrasta z osobistej relacji z Panem Bogiem. Mistrzowie życia duchowego mówią, że każda modlitwa jest dobra, nawet ta bardzo krótka. Odmówienie aktu strzelistego, zwrócenie się do Boga w każdej sytuacji i momencie życia sprawia, że nie jesteśmy ludźmi samotnymi, o wyziębłym sercu, ale idziemy przez życie razem z Panem Bogiem. Kto idzie przez życie z Bogiem uśmiechnie się, przebaczy drugiemu, nie będzie odnosił do siebie uwag, które nie są do niego. Często irytujemy się prozaicznymi sytuacjami. Współczesny człowiek stał się nawet nieludzko wrażliwy.
Wielki Post skłania do nawrócenia i powrotu do Boga. Kościół w swojej historii zna wielkie powroty do Pana Boga, jak na przykład nawrócenie świętego Pawła pod murami Damaszku czy św. Augustyna późniejszego biskupa Hippony. Nawrócenie jest łaską dla ludzi. Człowiek nawrócony jest szczęśliwy. Odkrywa wartość miłości, dobra, prawdy, wierności. Dzięki Bożej łasce już nie jest samotnym ogrodnikiem na polu własnego życia, ale Pan Bóg użyźnia go darem Bożego Słowa i sakramentami świętymi zwłaszcza Eucharystią. Wielki Post łączy się także z sakramentem pokuty i pojednania, za którym kryje się łaska Bożego miłosierdzia. Wtedy Bóg czyni krok w kierunku człowieka i cierpliwie czeka na odpowiedź ze strony grzesznika, szanując jego wolność.
Ojciec Święty Franciszek, chcąc umożliwić przystąpienie do spowiedzi jak największej ilości osób, zachęca kapłanów do inicjatywy „24 h dla Pana”, czyli otwarcia kościołów również w nocy. Idąc w ślady Ojca Świętego zachęcam kapłanów, zwłaszcza miejskich parafii diecezji kieleckiej, aby – tak jak proponuje Papież Franciszek – otworzyli kościoły w nocy z 9 na 10 marca , aby każdy kto chce doświadczyć Bożego miłosierdzia miał taką możliwość.
W polskiej tradycji przeżywanie Wielkiego Postu ubogacają Droga Krzyżowa oraz Gorzkie Żale. Do kontemplacji Męki i Śmierci Jezusa zachęcają także pieśni pasyjne śpiewane podczas Mszy świętych. Skorzystajmy więc z tych wielu propozycji duchowego przeżywania Wielkiego Postu, abyśmy przybliżyli się do Boga i Jego miłości jaką nam objawia w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Odkupicielu.
Szczęść Boże".
Posłuchaj wywiadu radiowego z księdzem biskupem Janem Piotrowskim: