KOŚCIÓŁ
Ponad 800 tys. zł trafiło do kieleckich ZAZ-ów, w tym do prowadzonych przez kielecką Caritas
Prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej, Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie i Fundację Gramy z Tobą Zakłady Aktywności Zawodowej otrzymały dofinansowanie na bieżącą działalność od Urzędu Marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego. Placówki zatrudniają łącznie ponad 130 osób z niepełnosprawnościami.
Uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie odbyło się dzisiaj (15 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim.
– Każdego roku samorząd województwa świętokrzyskiego pokrywa dziesięć procent kosztów działalności bieżącej tych zakładów ze swoich środków. Kolejne środki pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
ZAZ zlokalizowany przy ul. Pietraszki i prowadzony przez Fundację Gramy z Tobą otrzymał 210 tysięcy złotych.
– To jest dla nas bardzo duża pomoc. W ramach tych środków możemy wesprzeć wynagrodzenia osób z niepełnosprawnościami, możemy także zakupić drobne elementy wyposażenia oraz środki do wytwarzania ciasteczek – mówi ks. Witold Janocha, inicjator powstania tego miejsca i prezes Fundacji Gramy z Tobą.
Dofinansowanie w wysokości 400 tysięcy złotych otrzymał ZAZ prowadzony przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie, gdzie pracuje ponad pięćdziesiąt osób z niepełnosprawnościami.
– Większość z nich to osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Te pieniądze przeznaczymy na ich zatrudnienie i obsługę zakładu, czyli konieczne media i organizowanie pracy – informuje ks. Andrzej Drapała, prezes zarządu Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie.
Dwieście trzydzieści tysięcy złotych to środki, z których skorzysta ZAZ prowadzony przez Caritas Diecezji Kieleckiej.
– Te środki zostaną przeznaczone na bieżącą działalność: utrzymanie pomieszczeń i wynagrodzenia. Uważam, że to jest bardzo odczuwalne wsparcie. Gdybyśmy mieli te środki pokryć z ofiar ze zbiórek publicznych, czy z jednego procenta z pewnością byłoby bardzo trudno – stwierdza ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.
Placówka zatrudnia ponad pięćdziesiąt osób z niepełnosprawnościami, którzy pracują w pięciu pracowniach: introligatorskiej, pielęgnacji zieleni, opakowań i galanterii papierniczej, pralniczej i drukarskiej.