KOŚCIÓŁ
Odpust Wincentiański w Jędrzejowie. Biskup Jan Piotrowski: Święci nie przemijają
Uroczystą sumę odpustową odprawił w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Diecezja kielecka przeżywa 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka.
Najświętszą Ofiarę koncelebrowali także m.in.: Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz opaci cysterscy wraz z opatem generalnym zakonu cysterskiego o. Mauro Leporim z Rzymu.
– W historyczny jubileusz wpisuje się dzisiejsza uroczystość ku czci bł. Wincentego, którego doczesne szczątki spoczywają w jędrzejowskim klasztorze. Poznań i Jędrzejów dzieli 400 kilometrów, ale łączy wiara, którą wyznajemy w Kościele Chrystusowym a ta wspólnota jest misyjna. Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 968 roku Poznań był pierwszym biskupstwem misyjnym, a opactwo jędrzejowskie pierwszym klasztorem cystersów na ziemiach polskich. Łączy je więc przywilej pierwszeństwa wiary i ewangelizacji Niech ta jubileuszowa uroczystość przypomina nam, że święci nie przemijają, a Chrystus zawsze jest ten sam – wczoraj, dziś i na wieki – mówił biskup Jan Piotrowski.
– Gdy rozważamy życie bł. Wincentego, człowiek czuje się nieswojo. Przychodzę mówić o kim, kogo wszyscy znają i dobrze pamiętają. Był człowiekiem bardzo dobrze wykształconym. Pamięć o miejscu pochowania świątobliwego biskupa trwała przez stulecia i z czasem zaczęto go czcić. Bł. Wincenty wzywa nas do sumiennej współpracy z otrzymanymi od Boga charyzmatami – tłumaczył arcybiskup Stanisław Gądecki.
Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już w czwartek, 24 sierpnia. Na zakończenie zaplanowano Finał XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Przed publicznością wystąpi Alicja Węgorzewska.
Błogosławiony Wincenty Kadłubek urodził się około 1150 roku w Kargowie. Kształcił się we Francji i w Italii. Pracował jako scholastyk w szkole katedralnej krakowskiej oraz jako kapelan książęcy Kazimierza Sprawiedliwego i Leszka Białego. Później został wybrany biskupem krakowskim. Był autorem Kroniki dziejów Polski i jedną z najważniejszych postaci w dziejach literatury. Pięć lat przed śmiercią zrezygnował z urzędu i osiadł w klasztorze cystersów Jędrzejowie. Został beatyfikowany w 1764 roku.