Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Na rzecz Ziemi Świętej

środa, 05 kwietnia 2023 11:11 / Autor: Michał Łosiak
Na rzecz Ziemi Świętej
Na rzecz Ziemi Świętej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W Wielki Piątek, od prawie pięćdziesięciu lat, na całym świecie przeprowadzana jest zbiórka na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej. Pieniądze z niej pochodzące stanowią główne źródło utrzymania miejsc świętych i wspólnot katolickich na Bliskim Wschodzie.

„W ziemskiej ojczyźnie Jezusa jego wyznawcy od samego początku po dzień dzisiejszy stanowią mniejszość religijną. Od początku też ich życie naznaczone jest niepewnością, niesprawiedliwością i cierpieniem, a cały region jest miejscem nieustannych konfliktów politycznych, ekonomicznych, narodowościowych i religijnych. Od kilku dziesięcioleci na Bliskim Wschodzie narasta proces migracji chrześcijan, który zagraża przetrwaniu trzech najstarszych i najważniejszych społeczności chrześcijańskich na świecie zlokalizowanych w Iraku, Syrii i Ziemi Świętej. W ciągu jednego pokolenia chrześcijanie mogą całkowicie zniknąć z Jerozolimy”, czytamy w „Apelu o hojność dla Ziemi Świętej”.

W samym tylko Izraelu mieszka obecnie około 185 tysięcy chrześcijan, co stanowi zaledwie około 1,9 procent ludności państwa Izrael. 75 procent chrześcijan w Izraelu to chrześcijanie arabscy. W Jerozolimie w 1922 roku chrześcijanie stanowili około 25 procent ludności miasta, obecnie mieszka ich około 10 tysięcy. W Nazarecie w 1949 r. ludność chrześcijańska stanowiła 60 procent mieszkańców, w 1972 r. spadła do 53 proc., a według danych z 2011 roku stanowią już zaledwie 30,5 procent pośród około 75 tysięcy ogółu mieszkańców. Na Zachodnim Brzegu w ciągu minionych 75 lat liczba chrześcijan spadła z 18 procent do mniej niż jednego procenta dzisiaj.

„Współcześnie codzienność chrześcijan staje się coraz trudniejsza. Cechuje je dojmująca niepewność jutra i poczucie stałego zagrożenia. I nie chodzi tylko o praktykowanie wiary.  Chrześcijanie w Izraelu narażeni są na próby podstępnego wysiedlenia z ich nieruchomości, akty wandalizmu w kościołach, akty nienawiści wobec duchownych. W Jerozolimie chrześcijanie są wciąż atakowani przez radykalne grupy Izraelczyków stosujące terror”, napisali inicjatorzy akcji.

Chodzi tu nie tylko o utrzymanie miejsc kultu religijnego – Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie, Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie, Bazyliki Narodzenia w Betlejem i w innych miejscach. Dla przetrwania chrześcijan w Ziemi Świętej równie ważne jest utrzymanie instytucji infrastruktury społecznej – szkół i ośrodków działalności społeczno-oświatowej i sportowej, a także placów zabaw, boisk sportowych i domów parafialnych.

Kościół łaciński w Izraelu (nie licząc Jerozolimy) prowadzi obecnie 20 szkół. Część z nich jest administrowana przez Patriarchat Łaciński, a pozostałe są prowadzone przez franciszkanów i różne inne zgromadzenia zakonne. Istnieją również dwie instytucje kształcenia specjalnego, jedna w Nazarecie, druga w Hajfie. Wszystkie te instytucje pozwalają na organizację i rozwój działalności liturgicznej, duszpasterskiej i edukacyjnej, która wspiera i jednoczy wspólnoty chrześcijańskie.

W 1974 r. Paweł VI ogłosił adhortację apostolską „Nobis in Animo”, w której przypomniał szczególnie i uprzywilejowane miejsce Kościoła w Jerozolimie. W tej samej adhortacji papież ustanowił w każdy Wielki Piątek doroczną zbiórkę w całym Kościele na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO