Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Chrześcijanie modlą się o jedność

czwartek, 20 stycznia 2022 20:09 / Autor: Wojciech Dudkowski
Chrześcijanie modlą się o jedność
Youtube Parafia pw. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach
Chrześcijanie modlą się o jedność
Youtube Parafia pw. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Chrześcijanie różnych wyznań spotkali się na modlitwie pod hasłem: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. Nabożeństwu w kościele świętej Jadwigi Królowej w Kielcach przewodniczył biskup Andrzej Kaleta.

W modlitwie uczestniczyli także ks. Wojciech Rutkowski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Władysław Tyszuk z Kościoła Prawosławnego oraz pastor doktor Andrzej Jeziernicki z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej.

Nabożeństwo rozpoczęło się znakiem krzyża, kolektą oraz liturgią słowa. Teksty przygotowane na tę okazję były inspirowane opisanym w Ewangelii św. Mateusza spotkaniem Mędrców z nowonarodzonym Jezusem.

W swojej homilii biskup Andrzej Kaleta wskazał na wielką odwagę Trzech Króli

– Nie bali się podjąć ryzykownej podróży w nieznane, motywowanej pragnieniem odnalezienia tego, którego wskazywało światło gwiazdy. Tego, który jako Bóg mógł radykalnie zmienić ich życie, uporządkować je, nadając mu sens i kierunek. Opuścili swój bezpieczny świat i wyruszyli. Dali się prowadzić Światłości Prawdziwej, która oświeca każdego człowieka. Byli bardzo konkretni i stanowczy. Nie zwątpili, nie wycofali się z poszukiwania Chrystusa, nawet, gdy prowadząca ich gwiazda niekiedy znikała z horyzontu. Wytrwałość sprawiła, że niestrudzenie szli za nią – wskazał.

- Nam samym niekiedy brakuje odwagi i wytrwałości. Wtedy w buntowniczym sprzeciwie mamy ochotę rzucić wszystko i zrezygnować. Mędrcy natomiast widząc światło gwiazdy raz wyraźniej, innym razem mniej wyraźnie, czasem idąc w kompletnej ciemności, konsekwentnie podążali naprzód, nie zapominając, co zobaczyli i komu zaufali – dodał duchowny.

Biskup zaznaczył, że wytrwałość jest potrzebna także w drodze ekumenicznej

– Tylko wtedy łącząca nas idea stanie się czytelną propozycją dla świata. W chaosie bezpardonowej walki politycznej, ideologicznej, kulturowej walki z ludźmi i Bogiem. Za przykładem mędrców, pokłon złożony Słowu, które stało się Ciałem, stanie się dla nas wszystkich pytaniem o Jezusa w naszych sercach. Niech będzie pytaniem, za jakim światłem idzie współczesny człowiek – zakończył swoje rozważania Pasterz.

Posłuchaj całej homilii

Wyznawcy wszystkich religii odmówili wyznanie wiary i przekazali sobie znak pokoju, następnie ks. Władysław Tyszuk odśpiewał wezwania modlitwy powszechnej. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo.

Spotkanie transmitowane było na kanale YouTube parafii świętej Jadwigi Królowej w Kielcach

W ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w najbliższą niedzielę 23 stycznia odbędzie się także „Świadectwo kolęd” w Ekumenicznej Świątyni Pokoju przy ulicy Sienkiewicza 1. Początek o godzinie 18.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO