KOŚCIÓŁ
Miechowska świątynia od 25 lat jest bazyliką mniejszą
Ćwierć wieku minęło odkąd papież Jan Paweł II ustanowił kościół pw. Grobu Bożego w Miechowie Bazyliką Mniejszą. Jubileuszowej mszy świętej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
– Srebrny jubileusz ustanowienia miechowskiej świątyni Bazyliką Mniejszą wyrasta na gruncie niebywałej historii tego miasta, związanego od XII wieku z historią pobożnego rycerza Jaksy z Miechowa, a także z wielowiekowej obecności i duszpasterskiej obecności Kanoników Regularnych Stróżów Bożego Grobu. Nawet ich długa nieobecność, spowodowana kasatą zakonu oraz późniejsze przeciwności losu różnej natury nie unicestwiły historycznego, duchowego ani artystycznego znaczenia tej świątyni. Dlatego 3 listopada 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II, znamienity syn małopolskiej ziemi, na prośbę ówczesnego biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana, nadał tej świątyni tytuł bazyliki mniejszej – przypomniał biskup.
Pasterz wyjaśnił także, jakie znaczenie dla miechowskiego kościoła ma nadany tytuł:
– Ta świątynia związana jest z następcą świętego Piotra i tu powinno wybrzmiewać jego nauczanie, tu trzeba się modlić w jego intencjach. O to prosił też polskich biskupów Ojciec Święty Franciszek To właśnie ten akt sprzed 25 lat zwieńczył długi wysiłek księży proboszczów, starających się o zyskanie tytułu bazyliki dla tego wyjątkowego obiektu kultu. W ten jubileusz wpisuje się też 25 rocznica nadania śp. kard. Józefowi Glempowi, prymasowi Polski i Wielkiemu Przeorowi zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego. Rok później biskup Kazimierz Ryczan przy bazylice erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką dnia 22 grudnia 1997 roku – zaznaczył hierarcha.
Biskup podkreślił też, jak cenna dla wiernych jest każda świątynia
- Mamy nasz obfity dzban życia, cenniejszy niż ten kobiety z Sarepty. Jest nim ta Bazylika Mniejsza, a w niej codziennie Eucharystia oraz Sakrament Pokuty, głoszone Słowo Boże, modlitwa osobista i wspólnotowa oraz najlepsza życiowa busola w relacji z bliźnimi, jaką jest przekazanie Boga i bliźniego. Kto więc ufa Bogu, który jest miłością i zna drogę do tej świątyni, nigdy się nie zawiedzie, a życiowy dzban łaski nigdy się nie wyczerpie – zapewnił kaznodzieja.
Wysłuchaj całej homilii:
Miechowska świątynia pochodzi z XII wieku. Jest polską siedzibą Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Opiekujący się świątynią Bożogrobcy utworzyli kopię Jerozolimskiego Grobu Pańskiego, która była celem licznych pielgrzymek, za które można było uzyskać odpust zupełny. Przenieśli także do Polski znane w Jerozolimie zwyczaje obchodzenia Triduum Paschalnego i nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Uroczystości były transmitowane na YouTube parafii