Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ks. biskup Jan Piotrowski: Rok Jubileuszowy to czas łaski od Pana Boga

wtorek, 24 grudnia 2024 14:05 / Autor: Michał Łosiak
Ks. biskup Jan Piotrowski: Rok Jubileuszowy to czas łaski od Pana Boga
Ks. biskup Jan Piotrowski: Rok Jubileuszowy to czas łaski od Pana Boga
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Rozmowa Katrzyny Bernat z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim.

W Boże Narodzenie po raz kolejny pochylamy się nad tajemnicą Wcielenia. Jakie znaczenie ma odkrywanie tej tajemnicy, że Jezus Chrystus stał się Człowiekiem?

Narodzenie Jezusa Chrystusa było poprzedzone czasem oczekiwania i obietnic pierwszego przymierza. Sięgamy tutaj do słów Ewangelii według świętego Jana, gdzie czytamy, że „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami". Ono przyszło do swoich, ale swoi Go nie przyjęli, ale tym, którzy Go przyjęli "dało moc, aby stali się dziećmi Bożymi" (zob. J 1, 1-14).

Tajemnica Bożego Narodzenia z jednej strony ukazuje trudy: wędrówkę Świętej Rodziny do Betlejem, brak miejsca w gospodzie, nienawiść Heroda, ucieczkę do Egiptu; a z drugiej ludzi tęskniących za Bogiem, prawdą, miłością, pokojem. To obraz Trzech Króli, którzy przybyli z dalekich krajów, aby pokłonić się Panu Jezusowi.

Boże Narodzenie to święta nowego życia, radości i nadziei, że z Panem Bogiem mogę iść bezpieczniej przez świat. Jezus uczy nas odkrywania Boga w świecie, w jakim żyjemy. Tak, jak uczył kapłanów w Jerozolimie, tak chce i nas pouczyć, abyśmy umieli być w tym, co należy do Boga, a więc w tym, co jest piękne, uczciwe, dobre. W tym, co rodzi się z miłości i ze sprawiedliwości. To, co jest z Boga w nie ma w sobie zła, ma wartość ponadczasową i pozwala nam sięgać nieba. W poznaniu Ewangelii możemy dostrzegać te znaki nadziei. Jednym z nich jest, zapowiedziany przez Ojca Świętego, Rok Jubileuszowy 2025.

W Wigilię Bożego Narodzenia papież Franciszek uroczyście ogłasza Rok Jubileuszowy. Jakie jest jego znaczenie?

Rok Jubileuszowy w znaczeniu biblijnym to czas łaski, darowania długów, pojednania, czas powrotu do Boga i życia łaską sakramentów. Rok Jubileuszowy może nas zainspirować do wewnętrznej przemiany, dostrzeżenia wartości pojednania, ukochania rzeczywistości Kościoła, gotowości do służby i pomocy.

Hasłem Roku Jubileuszowego są słowa: „Pielgrzymi nadziei". Jak możemy je wyjaśnić?

Ojciec Święty Franciszek dużo mówił o nadziei, zapowiadając Rok Jubileuszowy wydał Bullę: „Nadzieja nie zawodzi". Dziś nie zawsze chętnie mówimy o nadziei, jako cnocie chrześcijańskiej. Mówimy o optymizmie, marzeniach, sukcesach, owszem jest to wpisane w ludzką rzeczywistość, ale nadzieja jest czymś więcej. Ona pozwala nam przekraczać ograniczenia naszej ludzkiej natury i wiąże się z tym, co Pan Bóg przygotował dla człowieka. Komentarzem są słowa, że „ani ucho nie słyszało, ani oko nie widziało, ani rozum nie jest w stanie pojąć tego, co Bóg przygotował tym, którzy Go miłują" (1 Kor. 2,9).

W Roku Jubileuszowym wiele aspektów życia chrześcijańskiego możemy ugruntować, ale potrzeba też troski o cnotę nadziei, która jest nam zadana, jako jedna z trzech cnót obok wiary i miłości.

Jak Rok Jubileuszowy będzie obchodzony w diecezji kieleckiej?

Zgodnie z życzeniem Stolicy Apostolskiej rozpoczniemy nasze obchody w Bazylice Katedralnej w Kielcach w ostatnią niedzielę bieżącego roku. Najpierw zgromadzimy się przy kościele seminaryjnym Trójcy Świętej na ulicy św. Jana Pawła II i po odmówieniu koronki do Miłosierdzia Bożego, procesyjnie przejdziemy do katedry. Znakiem tego pielgrzymowania będzie krzyż Jezusa Chrystusa i przez Najświętszą Ofiarę będziemy prosić Pana Boga o potrzebne łaski na ten nowy czas.

W diecezji kieleckiej wyznaczone są też jubileuszowe kościoły stacyjne.

Szczególnie są to sanktuaria Maryjne. W naszej diecezji to m.in.: katedra, Wiślica, Włoszczowa, Zielenice, Piekoszów, ale też sanktuaria świętych Pańskich, m.in.: świętego Józefa, błogosławionego Wincentego Kadłubka czy sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Te 16 kościołów stacyjnych pozwoli wiernym naszej diecezji, aby nawiedzili je w pielgrzymkach - w osobistych, rodzinnych lub parafialnych wyjazdach - i tam się modlili. Z tym związana jest też łaska odpustu zupełnego. Trzeba mieć świadomość, że odpust zupełny jest dostępny tam, gdzie człowiek jest wewnętrznie przygotowany na ten dar. Jest on wymodlony przez Kościół, przez naszą wspólnotę wiary. Ojciec Święty bardzo szczegółowo przypomina nam w jaki sposób te dobra duchowe zdobywać.

Jak przeżyć ten Rok Jubileuszowy?

Myślę, że będąc zatroskani w dzisiejszym świecie o wiele rzeczy doczesnych, nie możemy zapomnieć, że im więcej człowiek jest wewnętrznie ugruntowany, umocniony, to ten nasz ludzki świat będzie bardziej zhumanizowany, przebóstwiony. Przed laty, z obrazka poznałem hasło jednego z biskupów, który w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 50-lecia sakry: „Wzmocnić się w wewnętrznego człowieka”. Z perspektywy lat widzę, jakim zwycięzcą nad sobą jest człowiek, dający wewnętrznie się Panu Bogu modelować, który jest w stanie pokonać wiele trudności, wyzwań, bo życie przynosi nam wiele niespodzianek.

Ojciec Święty w liście apostolskim poświęconym świętej Teresie od Dzieciątka Jezus, patronce misji, napisał, że jeśli ufamy i wierzymy, że jesteśmy w kochających rękach Ojca, to niezależnie od tego, co się w naszym życiu wydarzy, spełni się na nas plan Jego Bożej miłości (zob. C’est la confiance, 24).

Poprzez Rok Święty, poprzez łaski odpustu, modlitwy, katechezy, które pozwolą na dojrzewanie naszej wiary, potrzeba zaufania Panu Bogu, że to, co robimy jako chrześcijanie w wymiarze duchowym nie jest przelotne, ale to ma trwałą wartość. To wszystko uświęca człowieka, czyni go lepszym. Święci nie otrzymują aureoli w niebie, ale z ziemi do nieba idą z aureolą. Rok Jubileuszowy, to rok łaski, rok święty, czyli rok naszego uświęcenia.

Czego może Ksiądz Biskup życzyć z okazji Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnej łaski, kiedy „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami" (J 1, 14). Wejście Boga w ludzkiej naturze w nasz świat, jest czasem nadziei, że Bóg utożsamia się z człowiekiem, który nosi w sobie podobieństwo do swojego Pana i Stwórcy.

Życzę wszystkim, abyśmy umieli otworzyć swoje serce dla Pana Jezusa, umieli za Nim podążać i przyjmować te propozycje, które dają człowiekowi absolutną pewność, że idzie dobrą drogą. Przekonywującym argumentem jest to, aby pójść za Jezusem są słowa: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem" (J 14, 6), ale też to, o czym Pan Jezus nam przypomina: „Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości" (J 10, 10). Obecność Boga w Jezusie Chrystusie w Słowie Wcielonym, jest darem dla człowieka. Obyśmy te dary tak, jak Maryja, Matka Wcielonego Słowa i Matka nadziei, umieli przyjąć i nimi żyć, tego wszystkim życzę. Szczęść Boże.

Dziękuję za rozmowę.

Posłuchaj:

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO