Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Jeden z najważniejszych hymnów w Polsce. Najstarszy zapis znajduje się w Kielcach

sobota, 08 maja 2021 10:35 / Autor: Michał Łosiak
Jeden z najważniejszych hymnów w Polsce. Najstarszy zapis znajduje się w Kielcach
Jeden z najważniejszych hymnów w Polsce. Najstarszy zapis znajduje się w Kielcach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś wspominamy św. Stanisława, biskupa i męczennika. Na jego cześć Wincenty z Kielc napisał specjalny hymn – Gaude Mater Polonia. Najstarszy zapis tego utworu znajduje się w skarbcu bazyliki katedralnej, w Antyfonarzu kolegiaty kieleckiej. Dzięki Wydawnictwu Jedność jego kopię możemy mieć w swoim domu.

Sam utwór powstał w XIII wieku i pełnił w owym czasie funkcję pieśni ojczyźnianej, czyli dzisiejszego hymnu państwowego. Wykonano go po raz pierwszy 8 maja 1254 roku w Krakowie.

Antyfonarz znajdujący się w kieleckiej katedrze datowany jest na 1372 rok. Zawiera najstarszy rękopis dzieła Wincentego z Kielc.  Zostało ono  skopiowane na zamówienie kanonika kieleckiego i krakowskiego, Mikołaja Goworka.

– To hymn do nieszporów na uroczystość translacji, czyli przeniesienia relikwii świętego biskupa Stanisława, patrona Polski – informuje ksiądz dr Paweł Tkaczyk.

Rękopis zawiera również zbiór śpiewów liturgicznych, między innymi antyfon, psalmów i hymnów przeznaczonych dla chóru kolegiaty.

To jedno z najcenniejszych dzieł znajdujących się w Kielcach doczekało się reprintu wydanego przez Wydawnictwo Jedność. Dzięki temu każdy z nas może wzbogacić swoją domową biblioteczkę o ten tytuł. Kopia ma rozmiar zbliżony do oryginału i powstała w technologii pozwalającej na wyjątkowo wysoką jakość druku. Oprócz tego publikacja opatrzona jest siedmioma komentarzami naukowymi, tłumaczącymi między innymi okoliczności powstania dzieła i jego znaczenie dla polskiej nauki oraz historii, także sakralnej. Jubileuszowe wydanie powstało z okazji 50-tej rocznicy powołania do życia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przedruk przygotowany został na życzenie  byłego rektora uczelni, prof. Jacka Semaniaka. Redaktorem wydania jest prof. Krzysztof Bracha.

Więcej: https://www.jednosc.com.pl/teologia-20/5306/antyfonarz-kolegiaty-kieleckiej-ok-1372-r

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO