KOŚCIÓŁ
I Światowy Dzień Ubogich
W niedzielę, 19 listopada obchodzić będziemy I Światowy Dzień Ubogich. Specjalne uroczystości w tym dniu organizuje Caritas Diecezji Kieleckiej. – Jest to odpowiedź na apel Ojca Świętego Franciszka – informuje ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora organizacji.
Papież Franciszek zaproponował, by niedzielę przed Uroczystością Chrystusa Króla obchodzić jako Światowy Dzień Ubogich. - Na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia chciałem ofiarować Kościołowi Światowy Dzień Ubogich, aby wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie stawały się coraz wyraźniejszym i konkretnym znakiem miłości Chrystusa do tych ostatnich i najbardziej potrzebujących – pisze Ojciec Święty w Orędziu na I Światowy Dzień Ubogich.
Odpowiadając na apel Papieża, Caritas Diecezji Kieleckiej planuje zorganizować obchody tej uroczystości w niedzielę, 19 listopada br. Odbędą się one w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Kielcach (ul. Żeromskiego 36 B). Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:30. Po słowie wstępnym odprawiona zostanie Msza święta w intencji ubogich. Przewodniczyć jej ks. bp. Marian Florczyk. Po Eucharystii zaplanowano modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego. Nie zabraknie także poczęstunku. - Do udziału w spotkaniu zapraszamy Parafialne Zespoły Caritas, które przygotują w darze osobom bezdomnym produkty spożywcze, ciasta i inne, jako wyraz solidarności i braterstwa z nimi. Zapraszamy wszystkich chętnych – zarówno duchownych, jak i świeckich do wspólnoty w tym dniu – zachęca ks. Krzysztof Banasik.
- Pragniemy też włączyć się w ogólnopolską inicjatywę organizowaną z okazji Światowego Dnia Ubogich pt. Tytka Charytatywna, zaproponowaną przez Caritas Polska. Jej głównym celem jest zachęcenie wiernych do włączenia się w przygotowanie torby wypełnionej produktami spożywczymi oraz artykułami chemii gospodarczej. Mogą to uczynić osoby indywidualne, rodziny, grupy osób itp. Takie torby będą rozdawane w parafiach w Światowy Dzień Ubogich, zabrane przez wiernych do domu, następnie wypełnione darami i przyniesione do parafii, a potem przekazane potrzebującym w domach lub placówkach pomagającym ubogim – uzupełnia ks. Banasik.