Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Dziś wspominamy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – patrona Solidarności i ludzi pracy

wtorek, 19 października 2021 06:30 / Autor: Wojciech Dudkowski
Dziś wspominamy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – patrona Solidarności i ludzi pracy
fot. Piotr Michalec
Dziś wspominamy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – patrona Solidarności i ludzi pracy
fot. Piotr Michalec
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

19 października to rocznica męczeńskiej śmierci, a zarazem liturgiczne wspomnienie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności i organizatora mszy świętych za Ojczyznę podczas okresu PRL-u i stanu wojennego. O godzinie 18 w kieleckiej katedrze rozpocznie się Eucharystia w intencji jego rychłej kanonizacji.

Błogosławiony  ksiądz Jerzy Popiełuszko został kapelanem tworzącego się ruchu „Solidarność”. Odprawiał msze święte i głosił Słowo Boże dla środowisk robotniczych. Posługując w kościele świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, zapoczątkował Msze święte za Ojczyznę. W 1983 roku poprowadził pogrzeb zamordowanego przez Służby Bezpieczeństwa Grzegorza Przemyka. Jego działalnością zainteresowały się komunistyczne służby. W 1984 został zamordowany - funkcjonariusze SB utopili go w Wiśle. Uznany  został przez Kościół za błogosławionego męczennika i beatyfikowany w 2010 roku.

W 15 rocznicę śmierci swojego kapelana, Świętokrzyska Solidarność zdecydowała o ufundowaniu pomnika przed kielecką bazyliką katedralną:

- Powstał on ze składki publicznej, której organizatorem był Świętokrzyski Region Solidarności. Odsłonięcie miało miejsce w 1999 roku. Autorem pomnika był profesor Grzegorz Łagowski, znany rzeźbiarz. Było to duże wydarzenie, nie tylko dla kielczan. Pamiętam rzesze mieszkańców Kielc na uroczystości. Po odsłonięciu była sprawowana w katedrze kieleckiej Msza święta – wspomina Mieczysław Gójski, zastępca przewodniczącego świętokrzyskiej Solidarności.

Kieleckie uroczystości z okazji wspomnienia błogosławionego Jerzego Popiełuszki odbędą się również w katedrze i pod jego pomnikiem.

- O godzinie 18 będzie sprawowana Msza święta pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka w intencji rychłej kanonizacji Jerzego Popiełuszki, ale także w intencji Ojczyzny i Solidarności. Po niej, około godziny 19, tradycyjnie spotkamy się pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego, złożymy wiązanki kwiatów i zapalimy znicze pamięci – zapowiada Gójski.

W 2018 roku Sejm uchwalił Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest on obchodzony 19 października.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO