KOŚCIÓŁ
Duch Święty Na Stoku
W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Szczególnym miejscem w naszej diecezji, gdzie kult Trzeciej Osoby Trójcy Świętej prężnie się rozwija, jest parafia z kieleckiego Osiedla Na Stoku. Wspólnota może pochwalić się wieloma inicjatywami wzmacniającymi wiarę w moc i działanie Ducha Świętego.
W niedzielę, 31 maja wspólnota parafialna przeżywa swój odpust. – W tym roku uroczystość jest wyjątkowa. Zniesiono bowiem limit dotyczący liczby wiernych w kościele. Jeszcze w Triduum Paschalnym, ze względu na obostrzenia, w obrzędach brało udział niewielu wiernych. Teraz cieszymy się, że właśnie od Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w naszym odpuście może uczestniczyć wielka rzesza osób. Ta uroczystość pokazuje, że Trzecia Osoba Trójcy Świętej rzeczywiście jest jak wiatr. Człowiek czuje Jego obecność, ale nie potrafi Go uchwycić – mówi ks. Adam Kaczmarczyk, wikariusz parafii.
Na początku był krzyż
Duch Święty z pewnością wspierał budowniczych świątyni i twórców tej wspólnoty parafialnej. W latach 80. XX wieku powstało w północnej części miasta Osiedle Na Stoku, a biskup Stanisław Szymecki przydzielił 22 września 1985 roku do duszpasterstwa na nowotworzonym osiedlu księdza wikariusza z sąsiedniej parafii bł. Jadwigi. Ks. Adam Pawlik zaczął organizować życie religijne spotykając się z mieszkańcami w kościele św. Józefa, bądź w kaplicy bł. Jadwigi. W następnych latach mieszkańcy uzyskali miejsce na swój kościół, a biskup kielecki erygował parafię w 1987 roku. Roku, w którym odprawiona została na tym terenie pierwsza Msza Święta przy ustawionym wcześniej krzyżu. Powstała kaplica, gdzie modlili się parafianie do czasu wybudowania kościoła. W dziele powstania świątyni szczególne zasługi miał zmarły w 2009 roku proboszcz ks. Józef Doniec oraz obecny proboszcz ks. Marek Czarnota.
Modlitwa w Duchu
Coraz piękniejsza świątynia stała się swoistym symbolem rozwoju duchowego wspólnoty. Obecnie działa w niej dwanaście grup, w tym m.in. Róże Żywego Różańca, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, czy Odnowa w Duchu Świętym oraz Wspólnota w Imię Jezusa. Przy parafii funkcjonuje Uniwersytet Rozwoju Wiary, w którym wierni mogą pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą religii, filozofii i kultury. – Przy uniwersytecie chcemy uruchomić Szkołę Adoracji Modlitwy Wewnętrznej i zaproponować wiernym różne sposoby trwania przed Najświętszym Sakramentem – tłumaczy ks. Adam Kaczmarczyk. W parafii oprócz tradycyjnych nabożeństw znanych w całym Kościele możemy zauważyć te, które spotkamy jedynie tutaj, a także unikalne na skalę diecezjalną, ale i ogólnopolską. – Można wymienić tutaj Nabożeństwo do Ducha Świętego odprawiane każdego tygodnia i Mszę Wotywną o Duchu Świętym, o którą prosiła św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, nasza druga patronka. Warto wspomnieć, że w 2018 roku Penitencjaria Apostolska udzieliła naszej parafii zgody na drugą uroczystość odpustową ku czci Małej Arabki. Była ona niezwykłą czcicielką Ducha Świętego i dalej objawia ona prawdę o Trzeciej Osobie Trójcy Świętej. Ku jej czci również sprawujemy specjalne nabożeństwo, wraz z autorską koronką odmawianą co drugi dzień – wylicza nasz rozmówca. To właśnie w parafii Ducha Świętego odmawiane jest nabożeństwo do św. Józefa i jedyne w Polsce nabożeństwo ku czci bł. Honorata Koźmińskiego. Związane jest ono z postacią założyciela Zgromadzenia Sióstr Służek, posługujących tutaj od 1997 roku. W parafii są również cztery wdowy konsekrowane, a kolejne już przygotowują się do konsekracji. Wierni mają też możliwość udziały w licznych pielgrzymkach, które są organizowane we wspólnocie parafialnej.
Wśród szarych bloków z wielkiej płyty Pan Bóg postanowił dać nam miejsce, gdzie w szczególny sposób oddaje się cześć Trzeciej Osobie Trójcy Świętej. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w trakcie jednej z najważniejszych uroczystości w kalendarzu chrześcijańskim – Zesłania Ducha Świętego.