KOŚCIÓŁ
Do Kościoła… przez internet


5 parafii diecezji kieleckiej transmituje niedzielną Mszę Świętą za pośrednictwem łącza internetowego. Co wiernym daje taka możliwość?
Transmisje Mszy Świętych towarzyszą nam od lat. W telewizji publicznej niedzielne nabożeństwo jest obecne co najmniej od kilku dekad. Od niedawna wierni mogą jednak obserwować również to, co w niedzielę dzieje się w ich parafialnych kościołach za pośrednictwem łącza internetowego. Jak mówi ks. Paweł Samiczak z kieleckiej parafii pw. Św. Jadwigi Królowej, taka możliwość jest szczególnie ważna dla osób, którym choroba nie pozwala na przyjście w niedzielę do kościoła. – Pomysł zrodził się przede wszystkim z zapotrzebowania. Mamy bardzo dużo osób chorych, które odwiedzamy z Komunią Świętą. Ponadto dostęp do nowych technologii stał się powszechny, a do odbierania transmisji nie jest już potrzebna znajomość obsługi komputera. Wystarczy w miarę nowoczesny telewizor z dostępem do internetu – wyjaśnia.
Jak zauważa ksiądz Samiczak, parafianie zwracają uwagę na znaczną różnicę między telewizyjnymi transmisjami, a tymi, które nadawane są z ich parafii. – Ludzie, którzy odwiedzani są przez nas z Komunią Świętą to nierzadko budowniczowie naszego kościoła. Tożsamość parafialna jest u nich dużo mocniejsza, bo włożyli wiele wysiłku i ofiarności w to, by ta świątynia mogła w ogóle powstać – mówi ksiądz.
W diecezji kieleckiej niedzielną Mszę świętą transmituje 5 parafii: św. Jadwigi w Kielcach, św. Marii Magdaleny w Koszycach, św. Franciszka z Asyżu w Kielcach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, i Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.



![[FOTO] Za Krzyżem Papieskim poszli na Brusznię](/media/k2/items/cache/94d95e88fdf88b86c7ccdcc22aa20438_L.jpg)


![[FOTO] Wyjątkowy jubileusz Muzeum Diecezjalnego](/media/k2/items/cache/72c23496e58926ee3c478ff6bc14b685_L.jpg)

