KOŚCIÓŁ
Czas na kolędę. Jak się przygotować na odwiedziny kapłana?
Okres Bożego Narodzenie to tradycyjnie czas, w którym rozpoczynają się w naszych parafiach wizyty duszpasterskie. To przede wszystkim okazja do wspólnej modlitwy, spotkania z naszymi duszpasterzami, ale również rozmów i nawiązania wzajemnych relacji.
Do tzw. kolędy powinniśmy się odpowiednio przygotować. Na stole, przy którym spotkamy się z odwiedzającym nas kapłanem, nie powinno zabraknąć krzyża, świec, kropidła, Pisma Świętego, wody święconej, którą możemy otrzymać w naszych parafiach.
– To piękny zwyczaj, iż możemy spotkać się ze swoimi rodzinami, ze swoimi parafianami. W czasie wizyty duszpasterskiej odbywa się wspólna rodzinna modlitwa, jest błogosławieństwo na ten nowy rok, który się już niedługo rozpocznie. To także okazja do wymiany doświadczeń, do podzielenia się problemami rodzinnymi, duszpasterskimi, wysłuchania pewnych spostrzeżeń, które płyną od strony parafian w kontekście pracy duszpasterskiej, nowych pomysłów, a równocześnie okazja do zacieśnienia tych pięknych relacji między duszpasterzami a wiernymi – podkreśla ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach.
Obowiązek wizyt duszpasterskich określa Kodeks Prawa Kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując”, czytamy.
W Kościele w Polsce zwyczaj kolędowania praktykowany jest po Uroczystości Narodzenia Pańskiego i trwa do 2 lutego, czyli Uroczystości Ofiarowania Pańskiego.