KOŚCIÓŁ
Co zmieni się przed wzięciem ślubu? W życie weszły nowe przepisy
Już od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy związane z przygotowaniem narzeczonych do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Tego dnia wszedł w życie Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Jakie zmiany czekają na zakochanych chcących wziąć ślub?
Dokument zastąpi obwiązujące od trzydziestu lat, przepisy zawarte w Instrukcji KEP o przygotowaniu do małżeństwa w Kościele katolickim w części dotyczącej kanoniczno-prawnego aspektu przygotowania narzeczonych. – Zmiany są niewielkie, ale sprawiają, że cała procedura ma charakter bardziej duszpasterski, niż ściśle prawniczy – tłumaczy ks. Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
Jak czytamy w nowych przepisach duszpasterz nie powinien ograniczyć się jedynie do formalnego wypełnienia protokołu, ale także przeprowadzić z przyszłymi małżonkami pogłębioną rozmowę. „Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno, przynajmniej w tych kwestiach, które nie są tylko zwykłym pozyskaniem danych personalnych. Ten wymóg uzasadniony jest jednym z ważniejszych celów badania kanonicznego, mianowicie ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa”.
– Narzeczeni zobowiązani są do złożenia przysięgi, która wcześniej nie była przewidziana – dodaje ks. Mirosław Cisowski.
Sama procedura badania kanonicznego narzeczonych przeprowadzana jest w parafii, w której małżeństwo ma być zawarte. Rozmowa dotyczyć będzie wszelkich przeszkód, zarówno fizycznych, jak i przeciwnych, w zawarciu związku małżeńskiego.
Dokument dostosuje procedury do współczesnej sytuacji. – Chodzi o coraz częstsze małżeństwa mieszane z przedstawicielami innych wyznań i niewierzącymi. Uwaga zwrócona jest także na związki niesakramentalne, w których żyje coraz więcej par – zauważa rzecznik Kurii Diecezjalnej.