Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Caritas wesprze działania proekologiczne. Na najlepszych czekają specjalne granty

piątek, 28 lutego 2020 10:09 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wyjazdy edukacyjne, instalacja specjalnych kontenerów, warsztaty i konkursy, czy gromadzenie deszczówki i dbanie o żywność – to niektóre z pomysłów na ochronę środowiska, jakimi podzielili się przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas, którzy dziś spotkali się na specjalnym szkoleniu w ramach nowego projektu fundacji – Laudato Si.

Nowe przedsięwzięcie nawiązuje do encykliki papieża Franciszka „Laudato Si” i jest realizowane w dwunastu diecezjach w Polsce. Ma na celu zachęcenie do włączenia się w troskę o środowisko naturalne i popularyzację wiedzy z zakresu ekologii.

– Możemy zastanowić się nad tym, co Kościół mówi w kwestii ochrony środowiska. Tworzymy ten świat i dostajemy go tylko na chwilę, później przejmą go nasze dzieci. Co my im zostawiamy? Chodzi o nasz chrześcijański stosunek do przyrody. Musimy korzystać z wolnej woli, ale i z rozumu – tłumaczy brat Kordian Szwarc, animator krajowy wspólnoty Laudato Si. – Chcemy pokazać młodzieży, że może działać w swoich lokalnych społecznościach – dodaje Emilia Ślimko, która poprowadziła dzisiejsze szkolenie.

Animatorzy diecezjalni i lokalni działacze wspierani przez zespół ekspertów stworzą swoje projekty dotyczące ochrony środowiska. Twórcy najlepszych z nich będą mogli liczyć na granty na ich realizację. Przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej w Krajnie przywieźli ze sobą wiele pomysłów.

– Chciałabym przygotować dzieci do tej tematyki poprzez spotkania z przedstawicielami Straży Miejskiej i Wodociągów. Planujemy wyjazd do oczyszczalni ścieków w Cedzynie, żeby młodzi ludzie zobaczyli jak ona wygląda i co trzeba robić, aby nie niszczyć środowiska. W samej szkole zamierzamy zorganizować konkursy i warsztaty oraz specjalny kontener na papier. Od wielu lat zbieramy także plastikowe nakrętki i pragniemy to kontynuować – tłumaczy Joanna Januchta, opiekun koła. – Żyjemy w środowisku, o które musimy dbać – przypomina uczennica Kornelia Kolankowska.

laudatosi

Do Kielc przyjechali również członkowie Szkolnego Koła Caritas w Rudzie Strawczyńskiej. – Dzieci piją dużo wody, ale przynoszą ją w plastikowych butelkach, co chcemy ograniczyć. Myślimy również o gromadzeniu deszczówki do własnego ogródka – informuje opiekunka koła Aldona Grzyb. Z kolei przedstawiciele Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego przyznają, że nie będą to pierwsze inicjatywy proekologiczne w placówce. – W szkole mamy specjalny pojemnik na plastikowe butelki, które później są przetwarzane, zbieramy również  zakrętki – mówi nam uczennica Wiktoria Głuszek.

Swoje projekty członkowie Szkolnych i Parafialnych Kół Caritas oraz Centrum Wolontariatu będą mogli złożyć w marcu. Za najlepsze otrzymają specjalne granty na ich realizację.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO