KOŚCIÓŁ
Biskup Jan Piotrowski w Radiu eM: Hejt jak koronawirus
Hejtu nie brakuje i staje się zarazą współczesności nie mniej groźną niż koronawirus - mówił w porannej rozmowie Radia eM Kielce bp kielecki Jan Piotrowski. Odniósł się w ten sposób do pracy nad grzechami i wadami, z którymi katolicy powinni podjąć walkę w okresie Wielkiego Postu rozpoczynającego się w Środę Popielcową.
- Tam gdzie jest wrażliwość, tam jest też droga do przemiany, szlachetności, czy nawet do wielkopostnego nawrócenia z tego, co człowieka przygnębia, czyli z grzechów ciężkich, wad - mówił dalej bp kielecki.
Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Post. Popielec wziął swoją nazwę od obrzędu posypywania głów popiołem na znak pokuty. Ksiądz wypowiada wtedy słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
- Jest to bardzo dawna tradycja w życiu Kościoła i warto podkreślić, że jak powiedział papież Franciszek "Tradycja nie jest stróżem popiołów przeszłości, ale gwarantem przyszłości". Aby zrozumieć to, co dokonuje się w Środę Popielcową, trzeba odczytać to w kontekście Liturgii Słowa. Dzisiaj człowiek jest zainteresowany bardziej znakami niż symbolami. Znak jest rzeczywistością znacznie prostszą niż symbol, bo symbol jest wielkim magazynem przekazywanej treści i z tym trzeba łączyć też posypywanie głów popiołem. Jest to gest niewielki, ale zrozumiały poprzez opis słów, jakie wypowiada kapłan - powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.
Cała rozmowa z bp Janem Piotrowskim - TUTAJ