KOŚCIÓŁ
Biskupi poświęcą Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa
Mija sto lat od poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. – Ten akt jest odnowieniem wdzięczności za to, co wydarzyło się w tamtym czasie, dzisiaj także za dar wolności i przemian, jakie dokonały się w naszej Ojczyźnie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas specjalnej konferencji prasowej.
Przypomnijmy, że 11 czerwca o godzinie 18, w setną rocznicę poświęcenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, akt ten zostanie powtórzony w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.
– Należy zwrócić uwagę na walor Serca Jezusowego w odniesieniu do każdego człowieka, rodziny, ojczyzny i całego świata. Polega to na tym, że nie tylko obdarza nas Ono miłością, ale zdejmuje jarzmo. To nic innego, niż nasze grzechy, a także ciężary życiowe i brak punktów odniesienia – mówił abp Stanisław Gądecki.
Z kolei ojciec Jarosław Paszyński SJ, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, zaznaczył, że jezuici od samego początku zaangażowani są w szerzenie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.
– Po ponownym pojawieniu się Jezuitów w Krakowie pod koniec XIX wieku, zaczęli oni prowadzić intensywną działalność szerzenia kultu NSPJ. Powstało Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy WAM, zaczęto wydawać czasopismo Posłaniec Serca Jezusowego – wyjaśniał.
27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Akt ten ponowiono rok później w Krakowie, w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji świątyni.