Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski koronował cudowny wizerunek Matki Bożej w Stradowie

środa, 01 czerwca 2022 12:22 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski koronował cudowny wizerunek Matki Bożej w Stradowie
Fot. ks. Marian Fatyga
Biskup Jan Piotrowski koronował cudowny wizerunek Matki Bożej w Stradowie
Fot. ks. Marian Fatyga
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Cudowny wizerunek Matki Bożej Stradowskiej z Dzieciątkiem został koronowany przez Biskup Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Uroczystość odbyła się we wtorek, 31 maja.

Wydarzenie poprzedziły odpowiednie przygotowania prowadzone przez szereg ostatnich lat przez ks. Arkadiusza Borusińskiego, proboszcza parafii. W wydarzeniu licznie wzięli udział wierni oraz kapłani.

Koronacja jest jednym z głównych przejawów czci względem Matki Bożej. Maryja posiada godność królewską, jest Królową, ponieważ jest Matką Chrystusa Króla. Maryja raduje się chwałą nieba jako Królowa całego świata. Aby uczcić tę godność Maryi powstał zwyczaj ozdabiania królewskim koronami wizerunków Maryi otaczanych szczególną czcią. Koronacja Obrazu Matki Bożej jest w pierwszym rzędzie przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Maryi, która swą macierzyńską opieką otacza ludy i narody. Koronacja jest również wezwaniem do wdzięczności za otrzymane łaski i dobrodziejstwa Boże. Umieszczenie koron na wizerunku Maryi i Jej Syna, oznacza najpierw uwielbienie samego Boga, który wybrał i obdarował Dziewicę Maryję, włączając Ją w realizację zbawczych planów. Jest to także wyraz czci i hołdu złożony Tej, która po macierzyńsku służy dzisiaj Kościołowi – informuje ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.

Najstarsze wzmianki o obrazie Matki Bożej Stradowskiej pochodzą z XVII wieku. Należy do stosunkowo mało popularnego w Polsce typu z przedstawieniem Matki Bożej „tronującej”.

– Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego wymiar religijny, niezwykle cenny dla lokalnej i nie tylko lokalnej wspólnoty. Potwierdza to kult, jakim się cieszy od kilkuset lat ,którego wymownym świadectwem są zapisy cudów, kolejne srebrne sukienki sprawiane przez wiernych czy liczne wota. Wreszcie trzeba podkreślić walory artystyczne obrazu, który po konserwacji otrzymał nowy blask – dodaje kapłan.

(źródło: diecezja.kielce.pl)

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO