Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

40. rocznica strajku w obronie krzyży. Rozpoczynają się obchody [PROGRAM]

piątek, 13 grudnia 2024 07:43 / Autor: Michał Łosiak
40. rocznica strajku w obronie krzyży. Rozpoczynają się obchody [PROGRAM]
40. rocznica strajku w obronie krzyży. Rozpoczynają się obchody [PROGRAM]
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Obchodzimy 40. rocznicę strajku w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. W piątek (13 grudnia) rozpoczną się specjalne uroczystości, które potrwają dwa dni. Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

O godzinie 11 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w miejscowym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

– Następnie przejdziemy z kościoła na plac szkolny naszego zespołu szkół, gdzie zostanie odsłonięta uroczyście tablica upamiętniająca te wydarzenia, a po odsłonięciu, przemieścimy się do pobliskiego domu kultury, gdzie odbędzie się program artystyczny z udziałem gości, zaproszonych mieszkańców i młodzieży włoszczowskiej – mówi Mariola Koza, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 we Włoszczowie.

Następnie, już w budynku szkoły, goście będą mogli zwiedzić specjalną wystawę. Potem wszyscy powrócą do domu kultury, gdzie odbywać się będą wykłady i prelekcje. Ten dzień zakończy panel edukacyjny z udziałem ks. dr. Pawła Tkaczyka, dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego, prof. Ryszarda Gryza i ks. dr. Pawła Ścisłowicza.

– W sobotę, 14 grudnia o godzinie 15:00 odbędzie się Koncert Pieśni Religijnej i Patriotycznej w Diecezjalnym Sanktuarium Błogosławionego Józefa Pawłowskiego z grona 108. męczenników we Włoszczowie. Wystąpi Chór Niezastąpieni pod dyrekcją Mieczysława Króla i zespół muzyczny Fabryka Bzu z wokalistą – informuje Mariola Koza.

Wśród wydarzeń towarzyszących jest m.in. audycja w Radiu eM Kielce „W obronie Krzyża i wartości” w każdy wtorek o godzinie 21.

Przypomnijmy, że w tym roku obchodzimy 40. rocznicę wydarzeń z 1984 roku. Wówczas, po powrocie do szkoły z wakacji, młodzież zauważyła, że z sal lekcyjnych zostały zdjęte krzyże. Uczniowie rozpoczynają starania o ich przywrócenie petycją do dyrekcji. Już 1 grudnia powiesili krzyże z powrotem, te jednak bardzo szybko zniknęły. Dwa dni później rozpoczęto strajk okupacyjny, który odbił się szerokim echem w całym kraju.

– W tym czasie w mediach ogólnopolskich przeciwko protestującym uczniom i ich rodzinom rozpętano kampanię propagandową. Nie zdołano złamać ani zastraszyć nikogo ze strajkujących. W trakcie strajku do protestującej młodzieży we Włoszczowie przyjechała pani Anna Walentynowicz opozycjonistka i działaczka „Solidarności”. Protest w szkole trwał od 3 do 16 grudnia 1984 roku. Zakończył się, gdy osobiście poprosił o to młodzież biskup Mieczysław Jaworski uznając moralne zwycięstwo obrońców krzyży. Władze komunistyczne relegowały niektórych uczniów ze szkoły, innych nie dopuszczano do matury. Wzywano na przesłuchania i szykanowano ich aż do 1990 roku – tłumaczy ks. dr Paweł Ścisłowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Plakat_40-RocznicaObronyKrzyży.jpg

Modlitwy

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO