"Wieczór klasyków" z wystawą niepodległościową
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert symfoniczny pt. "Wieczór klasyków", który odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii. Przed publicznością wystąpią Jarosław Nadrzycki oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Macieja Tarnowskiego.
Podczas wieczoru publiczność usłyszy klasyczne utwory wiedeńskie. Koncert rozpocznie się od Ludwiga van Beethovena, który Uwerturę Leonora III napisał do jedynej swej opery pt. Fidelio. Liczba III oznacza, że powstały wcześniej dwie uwertury o tym samym tytule. Kompozytor stworzył jeszcze jedną, o nazwie Fidelio, a przymierzał się do piątej. Leonora III stała się samoistnym dziełem koncertowym i uznawana jest za arcydzieło. W tej uwerturze, niesłychanie trudnej dla wykonawców można znaleźć cały wachlarz emocji – mrok piekła, światło nieba – wyznała MirgaGražinyte-Tyla, dyrygentkaCity of Birmingham Symphony Orchestra.
Następny utwór to liryczny Romans G-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta. II Koncert D-dur Mozart skomponował w 1775 roku w wieku dziewiętnastu lat. Proste i pełne wdzięku tematy pojawiają się w nim na zmianę w partii instrumentu solowego i w orkiestrze złożonej w tym wypadku z instrumentów smyczkowych z towarzyszeniem dwóch obojów i dwóch rogów.
Po przerwie publiczność wysłucha Symfonii Es-dur „papy Haydna”. Jej tytuł brzmi: Z werblem na kotłach, tak bowiem rozpoczyna się utwór – od tremola wykonywanego pałkami na jednym z dwóch kotłów, po czym włączają się niskie tony wiolonczeli, kontrabasów i fagotów. Jako solista wystąpi Jarosław Nadrzycki, zwycięzca prestiżowych konkursów skrzypcowych, który debiutował jako dwunastolatek z Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego.
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii zadyryguje Maciej Tarnowski, który ukończył klasę klarnetu i ma w tej dziedzinie wiele sukcesów oraz dyrygenturę symfoniczno-operową. Z założoną przez siebie orkiestrą Sinfonia Speranzas nagrał płytę Etnofonie Kurpiowskie nominowaną do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku.
Koncert objęty został programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”, który współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.
W przerwie koncertu odbędzie się wernisaż prac warszawskiej grupy Symfonia, w której udział weźmie kilkunastu artystów, w tym rzeźbiarze (m.in. z Chile – MAJID JAMMOUL), twórcy medali oraz oczywiście artyści-plastycy.
Wystawa będzie poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Artyści swoją twórczością chcą pokazać, jak ważna jest ich rola (muzyków, malarzy, poetów, literatów) w życiu narodu. Sztuka uspakaja namiętności, wprowadza harmonię i piękno w głębię ludzkich serc. Ignacy Jan Paderewski wznosił się ponad podziały i spory, odwołując się do wyższych ideałów: jedności, poświęcenia i pracy dla wspólnej sprawy. Był człowiekiem utalentowanym, ale też bardzo wybitnym mężem stanu. Rola, jaką odegrał w naszej historii jest nieoceniona – był najwspanialszym Ambasadorem Polski w świecie. Również w polskich rodzinach zryw patriotyczny był czymś normalnym.
Grupa Twórcza Symfonia od 2009 roku zorganizowała 18 wystaw malarstwa poświęconego twórczości kompozytorów polskich i wydała 6 profesjonalnych katalogów. Jej mottem jest „synteza sztuk” rodem z romantycznej tradycji „Correspondance des arts”, która stała się busolą i drogowskazem poczynań artystycznych Grupy. Każdy z twórców na swój sposób, według własnych kryteriów wyobraźni, w swojej niepowtarzalnej poetyce, stylistyce i dynamice twórczej konkretyzuje to trudne zadanie projekcji jednej sztuki (muzyki), na drugą (malarstwo).
Bilety w cenie 28 złotych normalny i 24 złote ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu rozpoczęcia koncertu.