„Święto” - wystawa podsumowująca wielokulturowy projekt Teatru „Kubuś”.
Już 20 listopada w Szkole Podstawowej nr 25 w Kielcach o godz. 12.15 otwarta zostanie wystawa podsumowująca projekt wielokulturowy „Święto”, zrealizowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie.
Zobaczymy na niej zdjęcia Michała Strokowskieg,o dokumentujące wielotygodniowe działania warsztatowe, a także prace uczestniczących w projekcie dzieci, związane tematycznie z motywem „Święta”.
Święto to czas wyróżniający się od innych i spędzany w szczególny sposób. To wydawać by się mogło proste słowo niesie ze sobą wiele skojarzeń i znaczeń, o czym przekonali się w uczniowie oraz nauczyciele, pracując z dziećmi pochodzącymi z Polski, Czeczenii, Turcji i Tadżykistanu. W sierpniu 2019 roku zaprosili najmłodszych polskiego pochodzenia oraz mieszkańców Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie na integracyjne warsztaty, podczas których próbowali dowiedzieć się, z czym najmłodszym kojarzy się świętowanie.
Podczas eksperymentów i zabaw muzycznych, plastycznych, tanecznych oraz teatralnych dzieci prezentowały elementy własnych kultur. Czas upływał na śpiewaniu ulubionych piosenek, nauce tańców czeczeńskich i polskich, wykonywaniu kostiumów, grach i ćwiczeniach teatralnych oraz opowiadaniu sobie nawzajem o obrzędach związanych z Ramadanem czy Bożym Narodzeniem. Efektem tych doświadczeń był spektakl, w ramach którego uczestnicy prezentowali skojarzenia związane z celebrowaniem ważnych chwil. Praca nad widowiskiem pozwoliła nie tylko rozbudzić u najmłodszych zainteresowania teatrem i sztuką, ale była przede wszystkim sposobem na to, by w atrakcyjny sposób opowiedzieć o własnych tradycjach i zachęcić dzieci do dzielenia się wiedzą o swoich krajach.
Uzupełnieniem działań artystycznych były wizyty w muzeach, które pozwoliły w ciekawy sposób przybliżyć temat świąt w kulturze polskiej wsi (Muzeum Wsi Kieleckiej), pokazać miejsca w Kielcach, w których spotykali się przedstawiciele różnych narodowości (Muzeum Historii Kielc) oraz zainteresować dzieci tym, w jak różnorodny sposób na świecie celebruje się wyjątkowe chwile (Muzeum Dialogu Kultur). Ważnym elementem projektu było również spotkanie z Zespołem Pieśni i Tańca „Morawica” oraz wizyta w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”, a później też oczywiście otwarte pokazy teatralne dla publiczności.
Wystawa w Szkole Podstawowej nr 25 to ostatnie wydarzenie związane z projektem, które działania integracyjne i edukacyjne zrealizowane z uczestnikami warsztatów rozszerza o kolejne grupy odbiorców - kieleckich uczniów, rodziców, pedagogów. Ekspozycja prezentowana też będzie w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, a sam projekt „Święto”, dotowany przez Narodowe Centrum Kultury, przedstawiano też niedawno na odbywającej się w Kielcach Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów. Spotkanie adresowane do przedstawicieli sektora kultury było przeglądem najciekawszych i najbardziej inspirujących działań kulturalnych w Polsce, aktywizujących społeczności lokalne.
Wystawę w kieleckiej szkole podstawowej można oglądać do 6 grudnia 2019 roku.