Święto Chleba
Pokazy rżnięcia słomy w sieczkarni, przemiału zboża w żarnach i młócenia cepem będą towarzyszyć tegorocznemu Świętu Chleba. Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Tegoroczne Święto Chleba rozpocznie się mszą świętą plenerową o godzinie 12, która zostanie odprawiona przed kościołem z Rogowa. Po jej zakończeniu przed dworem z Suchedniowa odbędzie się pokaz obrzędowy "Okrężne". Korowód do dworu poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi, który działa przy Wiejskim Domu Kultury w Mostkach. "Okrężne" to biesiada rolnicza, która odbywała się na jesieni po sprzątnięciu wszystkich zbiorów, czyli po „okrążeniu" pól.
Podczas Święta Chleba będzie można zobaczyć jak rżnięto słomę w sieczkarni kieratowej, jak mielono zboże w żarnach i jak młócono cepem. Pokazy będą odbywać się w zagrodzie ze Szczepanowic w trzech turach. Pierwszy o godzinie 14.30, drugi o 15.20 i ostatni o 16.10 .
O godzinie 15 uruchomiony zostanie wiatrak z Dębna typu koźlak z 1880 roku. Jest to jedyny młyn wietrzny w skansenie ze sprawnym mechanizmem. Komentarz dotyczący pracy młynarza, dawnych wierzeń i folkloru młynarskiego oraz realiów pracy w wiatraku wygłosi Leszek Gawlik, etnograf Muzeum Wsi Kieleckiej.
W imprezie weźmie udział Koło Gospodyń Wiejskich z Bebelna, które poprowadzi warsztaty z wyplatania jesiennych wianków oraz ludzików z kasztanów i żołędzi. Swoje warsztaty będzie prowadziła również Joanna Wrońska, która pokaże zainteresowanym, jak wykonać laleczki szczęścia, tzw. lalki motanki. Natomiast Aleksandra Imosa oraz Łukasz Wołczyk zaproszą do Zagrody ze Złotnik na wypiek i degustację „biedachlebków", czyli podpłomyków.
- W imprezie zapowiedziało udział ponad 70 wystawców. Będzie można skosztować pysznego chleba na zakwasie i słodkich wypieków oraz samodzielnie wykonać i upiec pieczywo. Wystawcy przygotowali także pyszne regionalne potrawy. Niespodzianki szykuje także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Podczas Święta Chleba wybierzemy i nagrodzimy najpiękniejsze stoisko - informuje Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.
Nie zabraknie również występów artystycznych. Na scenie zaprezentują się wspomniany już zespół Skokotliwi, Koło Gospodyń Wiejskich Występy, Zespół Śpiewaczy "Bolechowiczanie", Zespół Śpiewaczy „Kielecczyzna" oraz zespół Andrzej i Przyjaciele.
Na imprezę przyjedzie także cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku od 55 do 69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne, a panie w wieku od 25 do 59 lat badania cytologiczne. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepsze hasło promujące programy profilaktyczne, w którym będzie można wygrać atrakcyjny sprzęt AGD.
Ceny biletów wynoszą 14 zł normalny i 8 zł ulgowy. Dzieci do siódmego roku życia nie płacą za wstęp.