Show popularnonaukowe w Centrum Geoedukacji
Wykorzystując grafikę, informatykę i trójwymiarowe rekonstrukcje uczony w niezwykły sposób podsumuje wiedzę o przyrodzie. Będzie to popularnonaukowe widowisko w wykonaniu dra Andrzeja Boczarowskiego, wszechstronnego naukowca. Wydarzenie pod nazwą „Sfery świata” odbędzie się w Centrum Geoedukacji w najbliższy poniedziałek 7 listopada o godzinie 17.30.
Dr Andrzej Boczarowski na stałe związany jest z Uniwersytetem Śląskim oraz Stowarzyszeniem Delta. Z zawodu paleontolog, geolog, muzeolog, grafik i informatyk programista. Łącząc te wszystkie umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych. Jako nauczyciel z powołania, efekt swoich prac chętnie przedstawia w formie prezentacji multimedialnych. W jego wykładach bierze udział po kilka tysięcy słuchaczy miesięcznie. Pokaz „Sfery Świata” to jeden z najbardziej niezwykłych pokazów popularnonaukowych, podsumowujący całą wiedzę przyrodniczą. Trwa około 2 godzin, jednak jak to wielokrotnie sprawdzono widz nie zauważa upływu czasu i będzie chciał więcej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Jak opisują organizatorzy wydarzenia „przedmiotem, który zazwyczaj sprawia wiele kłopotów w trakcie edukacji jest matematyka. Dobrą wiadomością jest to iż kiedy ją opanujemy dostajemy do ręki klucz, który otwiera drzwi do wszystkich tajemnic świata. Autor wychodzi z prostego założenia, że skoro kula ma najlepszy stosunek kwadratu powierzchni do sześcianu swojej objętości, to jest najkorzystniej uzasadnioną energetycznie bryłą we Wszechświecie. I rzeczywiście, wszystko co nas otacza to sfery. Od mikrokosmosu do makrokosmosu – w ciągu dwóch godzin zegarowych przemierzamy niemal całą wiedzę o otaczającym nas Świecie. W spójny i oszałamiający sposób odkrywamy czym są cztery wymiary naszej rzeczywistości. Ale nie to jest głównym celem przekazu. Autor nieustannie zwraca uwagę na to jak powinna wyglądać nowoczesna edukacja plenerowa, w nawiązaniu do pokazywanych treści. We współczesnym Świecie parki tematyczne i muzea mają szansę przejąć inicjatywę w nowoczesnej edukacji.”