Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

"Od sacrum do profanum" Nowa wystawa w Muzeum Dialogu Kultur

Dorobek blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego będzie można zobaczyć odwiedzając wystawę "Od sacrum do profanum. Rzeźba i malarstwo w sztuce ludowej". Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek o godzinie 18 w Muzeum Dialogu Kultur.

Na ekspozycji znajdzie się ponad 400 eksponatów, a wśród nich rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Najstarsze z prac pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, a najmłodsze z XXI wieku. Ich autorzy, to ludzie, którzy tworzyli z ogromnej potrzeby serca, często mimo braku zrozumienia i doskwierającej biedy.

Wybrane dzieła prezentowane będą w układzie tematycznym od świata boskiego sacrum do ziemskiego profanum. Taki układ podyktowany jest również chronologią, gdyż sztuka ludowa początkowo miała wyłącznie charakter religijny. Dlatego duża grupa prac ukazywać będzie sceny z życia Chrystusa i Marii, którzy  zajmowali szczególne miejsce w sercach wiernych, a ich kult był bardzo rozpowszechniony w całej Polsce.

Wśród wyobrażeń plastycznych Jezusa dominować będą sceny pasyjne, chwila narodzin, a także najbardziej popularny wizerunek Chrystusa Frasobliwego, który stał się wręcz symbolem polskiej sztuki ludowej. W dawnych społecznościach olbrzymią rolę odgrywali także święci. Ich figuralne wyobrażenia traktowano jako swoistych pośredników w kontaktach między człowiekiem a światem ponadzmysłowym. Przypisywano im wręcz magiczną moc, ponieważ mogli uzdrowić, pomóc w beznadziejnych sprawach, ustrzec przed uderzeniem pioruna lub ochronić zwierzęta przed chorobami. Obrazy lub figurki świętych wystawiano w oknach podczas burzy, wynoszono do pożaru, a nawet umieszczano w oborach.

Po II wojnie światowej  zakres tematów podejmowanych przez twórców ludowych poszerzył się o życie codzienne mieszkańców wsi i sceny odwołujące się do wydarzeń historycznych.  W tej części wystawy eksponowane będą prace ukazujące zarówno trudy dnia, takie jak wykopki, sianokosy, żniwa, jak i  barwną obrzędowość doroczną, tzn. zwyczaje wielkanocne, kolędowanie oraz radosne chwile, np. wesela, zabawy czy wizyty na targu.

Oglądając dzieła artystów, którzy cenieni są nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju, warto zapoznać się także z opisami ich sylwetek. Na ekranie dotykowym udostępnione będą biogramy twórców, które opowiedzą o ich życiu, a zarazem pozwolą dowiedzieć się, czym była dla nich twórczość.

Kuratorem wystawy jest Anna Latos-Paryska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO