Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Nie wiesz co zrobić ze swoimi oszczędnościami? Pomoże Ci ranking lokat bankowych. Materiał partnera

poniedziałek, 27 kwietnia 2020 15:45 / Autor: Radio eM
Nie wiesz co zrobić ze swoimi oszczędnościami? Pomoże Ci ranking lokat bankowych. Materiał partnera
Nie wiesz co zrobić ze swoimi oszczędnościami? Pomoże Ci ranking lokat bankowych. Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Lokata to jedna z najpopularniejszych form oszczędzania. Gdy ważniejsza od wysokiego zysku jest dla nas gwarancja bezpieczeństwa środków, to właśnie tradycyjny depozyt wydaje się być najbardziej oczywistym rozwiązaniem. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej oferty?

Jak wiadomo, pieniądze powinny „pracować”. Leżąc bezczynnie w przysłowiowej skarpecie nie tylko nie są pomnażane, ale konsekwentnie tracą na wartości. Każda, nawet najniżej oprocentowana lokata będzie więc lepsza niż chowanie gotówki w domowym sejfie czy w szufladzie, bo pozwoli na choćby częściowe złagodzenie skutków inflacji.

Oczywiście metod na efektywne oszczędzanie jest więcej. Nasze środki możemy także zainwestować w nieco bardziej ryzykowne instrumenty. Jednak to właśnie klasyczne lokaty bankowe są najłatwiej dostępne, a do tego gwarantują największe bezpieczeństwo.

Ranking lokat bankowych – co w nim znajdziesz?

Gdy już stwierdzimy, że wpłata naszych pieniędzy na depozyt będzie dobrym pomysłem, pozostaje wybór właściwej oferty. Sprawa jest skomplikowana, bo propozycji nie brakuje, a kierowanie się wyłącznie oprocentowaniem może się okazać zgubne. Internetowy ranking lokat bankowych, chociażby ten: https://najlepszelokaty.pl/ranking-lokat, zawiera komplet istotnych informacji. No właśnie, ale na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Oprocentowanie, maksymalna kwota lokaty, czas trwania i kapitalizacja odsetek – w przypadku lokat to właśnie te parametry w największym stopniu stanowią o atrakcyjności oferty. Znając te szczegóły, będziesz także w stanie wyliczyć swój przewidywany zysk z lokaty.

Co jesteś w stanie zrobić, by dostać wyższy procent?

To jednak nie wszystko. Niektóre propozycje są dostępne tylko dla tych osób, które nie posiadają w danej instytucji żadnych (lub wybranych) produktów. Do skorzystania z usług banku ma je skusić właśnie atrakcyjne oprocentowanie. Lokaty dla nowych klientów (ewentualnie dla tzw. nowych środków) zazwyczaj charakteryzują się bowiem wyższymi stawkami.

Inna sprawa, czy będziemy skłonni do zakładania konta osobistego wraz z lokatą, jeśli oferta tego wymaga. A co jeśli podwyższone oprocentowanie jest możliwe jedynie po spełnieniu dodatkowych warunków aktywności (np. regularnych wpływów na rachunek)? Przed podjęciem decyzji musimy się więc poważnie zastanowić, czy mamy w sobie na tyle determinacji, by nieco bardziej „powalczyć” o wyższy procent.

wyzsze oprocentowanie lokat

Lokaty krótkoterminowe – tradycyjnie najwyżej oprocentowane

W przeciwieństwie do konta osobistego, które możesz zamknąć w każdej chwili i bez konsekwencji, lokatę otwieramy na konkretny okres wskazany w umowie. Oczywiście zawsze istnieje możliwość wycofania środków (w końcu są to Twoje pieniądze), ale w przypadku przedwczesnego zerwania lokaty prawdopodobnie stracisz wszystkie wypracowane wcześniej odsetki. Dlatego tak ważne jest, by zawczasu określić preferowany horyzont oszczędzania, a mówiąc prościej – zastanowić się, czy chcemy oszczędzać krótkoterminowo czy może wolimy „zamrozić” środki na dłuższy czas.

Na rynku nie brakuje lokat bankowych, które charakteryzują się krótkim okresem trwania, nie dłuższym niż pół roku. To właśnie lokaty krótkoterminowe są zazwyczaj najwyżej oprocentowane, choć – ze względu na krótki czas naliczania odsetek – nie muszą wcale przynosić wyższego zysku niż te długoterminowe. Z drugiej strony, po zakończeniu jednej lokaty możesz wpłacić pieniądze na inną, oferującą równie dobre warunki.

Chcesz oszczędzać w dłuższej perspektywie? Sprawdź lokaty długoterminowe

Jeśli chcesz mieć „święty spokój” przez dłuższy okres i nie przerzucać co chwilę środków z jednej lokaty na drugą, rozważ wpłatę oszczędności na średnio- lub długoterminowy depozyt. We wspomnianym rankingu znajdziesz propozycje produktów, na których Twoje pieniądze będą zarabiały nawet przez kilka lat. Lokaty długoterminowe to zdecydowanie opcja dla tych, którzy preferują raczej bierny model oszczędzania.

Najlepsze lokaty otworzysz bez wychodzenia z domu

Jak założyć lokatę? Oczywiście zawsze możesz udać się do oddziału banku z gotówką, ale w dzisiejszych czasach zwykle nie ma takiej potrzeby. Ze zdecydowanej większości ofert skorzystasz zdalnie. Wystarczy internetowy wniosek wraz ze zleceniem przelewu na wskazany rachunek.

Z kolei obecnym klientom banki udostępniają opcję założenia lokaty z poziomu bankowości internetowej, a nawet mobilnej. W takiej sytuacji cały proces jest wyjątkowo szybki – warto więc również sprawdzić, jaką ofertę oszczędnościową przygotował dla nas bank, z którego usług aktualnie korzystamy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO