Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

"Nie tylko klasyka"

Zespół MagDuś w składzie Magdalena Duś fortepian i Bartłomiej Duś saksofon wystąpi w najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej podczas koncertu "Nie tylko klasyka". Muzykom będzie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Rogali. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Ludwika van Beethovena.

Fidelio to jedyna opera Ludwiga van Beethovena napisana w roku 1804, ale uwertur powstało aż cztery. Pierwsze trzy noszą tytuł Leonora, natomiast czwarta – Fidelio - skomponowana w roku 1814, jest wprowadzeniem do dzieła. Utwór bardzo energiczny, z charakterystyczną fanfarą rogów i porywającym zakończeniem.

„Aisthetikos to kompozycja jednoczęściowa, gdzie partie duetu saksofon & fortepian – prawie nierozerwalne – prowadzą narrację na tle cienia, dosłownie cienia orkiestry.” – wyjaśnia Hanna Kulenty. Czy rzeczywiście jest to jedynie „cień orkiestry”?  Partytura zdaje się temu przeczyć – muzyka to przyśpiesza, to zwalnia, faluje. Pomysłem na 18-minutowe dzieło była chęć osiągnięcia „wielowymiarowej głębi” za sprawą oddziaływania na zmysły. Stąd tytuł – „Aisthetikos” to starogrecki termin oznaczający percepcję zmysłową: wzrok, węch, słuch dotyk i smak.

Utwór powstał na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej i będzie miał swoje prawykonanie 21 lutego, a poznamy go w interpretacji bardzo utalentowanego duetu MagDuś. Artyści są absolwentami katowickiej Akademii Muzycznej, wyróżniają się perfekcją kameralnego muzykowania.

Na zakończenie koncertu usłyszymy Symfonię  G-dur, jedną z najczęściej wykonywanych symfonii „papy Haydna”, nazywanej Z uderzeniem w kocioł (Anglicy preferują nazwę Suprise – czyli Niespodzianka) od niepowtarzalnej partii perkusyjnej z II części utworu.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.

Bilety w cenie 30 złotych normalny i 25 ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii. Koncert rozpocznie sie o godzinie 19.

ZESPÓŁ MagDuś

Bartek Duś i Magda Duś to talenty, których nazwiska powinniśmy zapamiętać, ponieważ otwiera się przed nimi niesamowita kariera.(…) Oboje grają tak, jakby chodziło o życie i śmierć, oboje wyczarowują na twarzach wielu zainteresowanych słuchaczy ciągle od nowa to uśmiech, to dramatyczne poruszenie..." NeueOsnabrücker Zeitung (2015).

Zespół powstał w 2012 w Katowicach z inicjatywy saksofonisty Bartka Dusia i pianistki Magdy Duś – absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Wyróżnia się nowatorskim podejściem do brzmienia, młodzieńczą fantazją oraz perfekcją muzykowania kameralnego. W 2013 artyści otrzymali II nagrodę podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Łodzi, a rok później nagrodę publiczności II nagrodę w prestiżowym konkursie kameralnym Salieri-Zinetti w Weronie. Ze względu na nieliczny repertuar oryginalny na duet saksofon-fortepian MagDuś często aranżuje utwory z tzw. wielkiej literatury fortepianowej, skrzypcowej, wiolonczelowej, a nawet orkiestrowej. W ten sposób powstała brawurowa wersja Le grand tango, poruszająca suita z baletu Romeo i Julia Prokofieva czy też nowe wersje fortepianowych utworów Claude'a Debussy’ego. Wspólnie z kompozytorami zespół rozwija także repertuar muzyki współczesnej czego efektem są utwory kameralne Wojciecha Ziemowita Zycha (Trajektoria Afektywna), Przemysława Szczotki (Simbiosis) oraz podwójny koncert na saksofon, fortepian i orkiestrę Hanny Kulenty. W 2012 nakładem wydawnictwa Classic Clips ukazała się debiutancka płyta Malinconico zawierająca utwory kompozytorów francuskich XX wieku. W sezonie 2017/2018 duet był objęty rezydencją artystyczną przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia z ramienia IMiT.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO