Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

"Mistrzowie batuty"

Słynny dyrygent i wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej Antoni Wit wystąpi podczas koncertu "Mistrzowie batuty", który odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 19 w Filharmonii Świętokrzyskiej. W programie znajdą się m.in. utwory Mozarta i Brahmsa.

Podczas koncertu "Mistrzowie batuty" wystąpi słynny dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej, do niedawna dyrektor artystyczny Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie Antoni Wit. Wykształcony muzycznie, ukończył także studia prawnicze na UJ w rodzinnym Krakowie. Podczas swojej bez mała 60-letniej kariery artystycznej kierował znanymi orkiestrami w kraju i za granicą. "Za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy na całym świecie" Antoni Wit został uhonorowany przez Polskie Radio "Diamentową Batutą".

W programie koncertu znalazły się trzy przepiękne dzieła. Głośna i opromieniona sławą, uroczo lekka Symfonia Haffnerowska skomponowana w 1783 roku przez Wolfganga Amadeusa Mozarta, rozpocznie wieczór.

Następny utwór to bardzo refleksyjna Rapsodia rumuńska nr 2 oparta na XIX-wiecznej balladzie (tytuł polski: Na ciemnej skale w starym zamku). Enescu napisał w Paryżu dwie rapsodie, a ich premiera odbyła się w Bukareszcie w 1903 roku. Za pulpitem dyrygenckim stanął kompozytor. Ciekawostką jest fakt, iż druga Rapsodia była grana jako pierwsza i tę kolejność Enescu utrzymywał przez całe życie.

Symfonia nr 2 D-dur Brahmsa, lokowana w pierwszej dziesiątce największych symfonii świata, po raz pierwszy wykonana została w Wiedniu 1877 r. Grała Vienna Philharmonic, a dyrygował znakomity Hans Rychter znany z niezwykle starannego doboru repertuaru. W liście do swego wydawcy Brahms zażartował sobie, że symfonia jest niesłychanie smutna: „nie wiem, czy będziesz zdolny przesłuchać bez przerwy. Ten utwór powinien być wydany w czarnych okładkach”. Tymczasem dzieło jest pogodne i optymistyczne, pełne słońca i otuchy.

Bilety w cenie 30 złotych normalny i 25 ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

ANTONI WIT

Dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej. W latach 2013-2018 dyrektor artystyczny Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie.

Wcześniej kierował zespołami: Filharmonii Pomorskiej (1974–1977), Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i TV w Krakowie (1977–1983), Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (1983–2000), Orquesta Filarmónica de Gran Canaria (1987–1992). W latach 2002–2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża w PWSM w Krakowie, ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po otrzymaniu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 roku został asystentem patrona konkursu.

Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. W ostatnich sezonach prowadził m.in. orkiestry La Scali w Mediolanie, BBC Londyn, Cleveland, Yomiuri (Tokio), Tokyometropolitan SO, Budapest Festival Orchestra,  Orquesta Nacional w Madrycie, Berner Symphoniker, China Philharmonic (Pekin), Szanghai Symphony Orchestra, Denver Symphony Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra, Teatro Colón (Buenos Aires), Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden,  Royal Philharmonic Orchestra (na festiwalu Montreux), Filharmonią Petersburską, orkiestry w Lyonie, Liège, Brukseli, Sao Paulo, Bilbao, Barcelonie i Sewilli.

W jego najbliższych planach są m.in. koncerty z orkiestrami  w  Tokio,  Taipei, Pekinie, Nagoji, Cape Town, Dortmund, Belgrad, Warszawie (FN). Jego nagrania znajdują się na ponad 200 płytach, które otrzymały liczne nagrody (m.in. Grammy Award 2013 oraz sześć innych nominacji do tej nagrody, Diapasond'Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award, Choc, cztery polskie Fryderyki). Nagrania obejmują dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów, jak również utwory światowej literatury – m.in. przyjęte z wielkim uznaniem krytyków interpretacje dzieł Smetany, Dwořáka, Schumanna, Brahmsa, Mahlera i R. Straussa. Należy do nielicznego grona artystów na świecie, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie niemal pięciu milionów egzemplarzy.

Zajmował się także pedagogiką, ma tytuł profesora. Do jego wychowanków należą m.in. Krzysztof Urbański,  Michał Dworzyński, Rafał Janiak i Dawid Runtz. Jest Profesorem Honorowym Keimyung University (Korea).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO