Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim
Indeksy na Uniwersytet Jagielloński będą główną nagrodą w ogólnopolskim konkursie „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”. W ramach konkursu w najbliższy piątek w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbywać się będą warsztaty dla uczniów szkół średnich.
Projekt adresowany jest do uczniów szczególnie uzdolnionych artystycznie i humanistycznie. Uczestnicy konkursu będą musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii i sztuki, narzędziem do odkrywania których jest twórczość Jacka Kaczmarskiego. Tegoroczna edycja skoncentrowana jest na zgłębianiu czynników wpływających na wolność jednostki i niepodległość narodu. Zadaniem uczestników będzie napisanie i obrona przed komisją opowiadania, które może stanowić podstawę scenariusza filmowego na temat alternatywnej historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Finał konkursu odbędzie się 9 listopada w Krakowie w Muzeum Armii Krajowej.
Grupy należy zgłaszać mailowo na adres: ilona.religa@ipn.gov.pl podając nazwę szkoły, imię i nazwisko opiekuna oraz liczbę uczestników. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach, drużynowej i indywidualnej, a poprzedzony zostanie cyklem spotkań edukacyjnych realizowanych pod nazwą „Latająca Akademia Undeground”. Motywem przewodnim warsztatów, poza twórczością Jacka Kaczmarskiego, będzie historia związana z oswobodzeniem Krakowa przez nieznanego szerzej porucznika, Antoniego Stawarza.
Warsztaty rozpoczną się o godzinie 10.
Na program warsztatów złożą się:
- prezentacja aktora z Centrum Edukacji Filmowej na temat adaptacji filmowych i relacji między literaturą a filmem,
- wykład historyka, kustosza Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Macieja Mieziana dotyczący wyzwolenia Krakowa przez Antoniego Stawarza,
- przerwa cateringow,a
- przedstawienie zasad konkursowych,
- wykład literaturoznawcy, dr. hab. prof. UP Marka Karwali na temat wątków wolności i niepodległości w twórczości Jacka Kaczmarskiego,
- koncert nawiązujący do tematu wolności i niepodległości, piosenek Jacka Kaczmarskiego
Koncert piosenek twórczości Jacka Kaczmarskiego rozpocznie się o godzinie 13. Podczas około godzinnego występu uczestnicy będą mogli wysłuchać tytułowych "Limeryków o narodach", ale także wielu innych utworów, w których poeta na rozmaite sposoby poruszył wątki konfliktów międzynarodowych, jak np. "Ostatnia mapa Polski", "Przejście Polaków przez Morze Czerwone", "Barykada (Śmierć Baczyńskiego)", czy "Somosierra".