Koncert "O dwóch takich, co grali na wszystkim"
"O dwóch takich, co grali na wszystkim" to tytuł koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 19 w Filharmonii Świętokrzyskiej z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Przed publicznością wystąpią studenci Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze i zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, a także Orkiestra Symfoniczna pod batutą Miłosza Kuli.
W pałacu króla Symfoniusza pojawia się kapryśna i trochę zarozumiała Księżniczka Gama. Wśród jej dworzan jest dwóch sprytnych kuchcików, którzy, nie mając własnych instrumentów, grają na wszystkim, co wpadnie im w ręce. Czy spełni się ich wielkie marzenie i zagrają wreszcie na prawdziwych instrumentach? Odpowiedź poznamy podczas kolejnego spotkania w Królestwie Muzyki. Po królewskich komnatach poprowadzi nas jak zwykle fantastyczna Beata Młynarczyk, która „wypożyczyła” z pałacu życzliwego monarchy dwóch urwipołciów – Łukasza Szyszkę i Macieja Siwka – „w cywilu” – adeptów sztuki muzycznej.
Bilety w cenie 20 złotych normalny i 15 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.
ŁUKASZ SZYSZKO
Absolwent częstochowskiej szkoły muzycznej w klasie perkusji Marcina Serwacińskiego, od września student Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie Gerta Mortensa (egzamin wstępny z najwyższą punktacją).
Jest dwukrotnym laureatem trzeciego miejsca w międzynarodowych konkursach perkusyjnych, trzykrotnym laureatem Festiwalu Rytmu Drum Batle w Legnicy (II, III i I miejsce i najwyższa punktacja), laureatem II miejsca na Międzynarodowym Forum Perkusyjnym we Wrocławiu. W 2018 został wyróżniony na przesłuchaniach CEA, osiągając bardzo wysoką punktację. Jest uczestnikiem corocznych międzynarodowych warsztatów perkusyjnych w Warszawie. Brał również udział w prestiżowych masterclass we Włoszech, gdzie pracował z najlepszymi perkusistami z całego świata.
MACIEJ SIWEK
Uczeń V klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Częstochowie w klasie perkusji Marcina Serwacińskiego. Jest laureatem licznych konkursów, jak: VIII Ogólnopolski Konkurs Perkusyjny w Toruniu, I miejsce, 2016; IX Ogólnopolski Konkurs Perkusyjny w Toruniu, I miejsce, 2017; Konkurs Perkusyjny Tamburo di Canto w Dąbrowie Górniczej, II miejsce; Festiwal Rytmu Drum Battle, Legnica 2018, III miejsce; udział w projekcie Akademia Zaprasza Młodych w Katowicach, 2018.
BEATA MŁYNARCZYK
Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 25 lat jest nauczycielką przedmiotów teoretyczno-muzycznych w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, a także zajęć artystycznych – drama i muzyka w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie.
Jako prelegent muzyczny współpracuje m.in. z Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Częstochowską, OPK Gaude Mater, Towarzystwem Muzycznym w Częstochowie. Prowadzi działalność popularyzatorską we współpracy z różnymi środowiskami – od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jest współautorką projektu edukacyjnego Szkoła na Parnasie, realizowanego w Filharmonii Częstochowskiej w latach 2006-2011, autorką cyklów audycji umuzykalniających dla dzieci Z kufra muzycznych tajemnic i W kamienicy przy ulicy wiolinowej oraz serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską.