Kiermasz Bożonarodzeniowy w Dworku Laszczyków
Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy 15 grudnia 2019 r. (w godz. 11.00-15.00) do Dworku Laszczyków w Kielcach.
Udział w Kiermaszu zapowiedziało ponad 40 wystawców, wśród nich m.in. członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Na stoiskach zagoszczą regionalne przysmaki: wędliny, miody, pierniki, sery, ciasta, owoce, słodycze oraz gorące potrawy świąteczne. Wystawcy oferować będą ręcznie wykonane stroiki oraz ozdoby świąteczne, bombki i łańcuchy. O godz. 12.30 zapraszamy do wspólnego kolędowania razem z Zespołem Śpiewaczym Domaszowianie.
Na scenie z repertuarem kantyczek i najpiękniejszych kolęd wystąpią: Zespół ludowy Bolechowiczanie oraz Koła Gospodyń Wiejskich: Kowalanki i Skorkowianki.
We wnętrzach Dworku Laszczyków będziemy gościć słynnego w kraju producenta bombek ze Staszowa.
Zapraszamy na warsztaty z wykonywania ozdób świątecznych z bibuły i kolorowego papieru, które poprowadzi twórczyni ludowa Jadwiga Betka. Najmłodsi będą mogli spotkać Świętego Mikołaja, który specjalnie dla nich przywiezie słodkie cukierki.
Z okazji Kiermaszu w Dworku Laszczyków zostanie bezpłatnie udostępniona nowa wystawa „Symbolika rzeczy, czyli o przedmiotach i obrzędach w okresie Świąt Narodzenia Pańskiego”. Wystawa jest podróżą po obrzędowości jednego z najważniejszych chrześcijańskich świąt kościelnych, obchodzonych od IV w n.e. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in. przedmioty wykorzystywane w różnego rodzaju obrzędach i tradycjach związanych z okresem Adwentu czyli klucze, wosk, garnki do topienia wosku, wieniec adwentowy, roratkę oraz fioletowe tkaniny. Na wystawie odnajdziemy obrazy przedstawiające Św. Mikołaja oraz Św. Łucję.
Przygotowany zostanie tradycyjny stół wigilijny, nad którym zostanie podwieszona choinka do góry nogami. Na wystawie znajdą się także formy do wypieku opłatków, rzeźby i płaskorzeźby nawiązujące do tradycji świąt, instrumenty muzyczne oraz aranżacja wnętrza stajni. Eksponaty zostaną opatrzone cytatami badaczy kultury ludowej: Oskara Kolberga, Władysława Siarkowskiego oraz Zygmunta Glogera.