„Kieleckie na szlaku do Niepodległości"
Aktywność zbrojna, społeczna i polityczna w latach 1914 – 1918 będzie tematem wykładu pt. „Kieleckie na szlaku do Niepodległości”, który odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Wykład poprowadzi dr Michał Zawisza.
Działalność niepodległościowa na terenie Kielecczyzny kojarzona jest głównie z czynem zbrojnym zapoczątkowanym przez Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 roku oraz walkami legionistów na tych terenach w pierwszym roku Wielkiej Wojny. Nie można jednak pominąć aktywności politycznej środowisk niepodległościowych. Propagowanie idei wolnej Polski, czy organizacja uroczystości rocznicowych kształtowały sposób myślenia wielu ludzi. Osobną kwestią była działalność Polskiej Organizacji Wojskowej, która odegrała dużą rolę w akcji rozbrojenia okupantów w listopadzie 1918 roku.
Podczas wykładu ukazane zostaną również reakcje miejscowego społeczeństwa na kolejne posunięcia okupantów w sprawie przyszłości ziem polskich. Poruszenie ludności wywołały m.in. akt 5 listopada 1916 roku, zapowiadający przywrócenie państwa polskiego, a następnie powołanie Tymczasowej Rady Stanu, internowanie legionistów i aresztowanie Józefa Piłsudskiego w lipcu 1917 roku, czy próba oderwania Chełmszczyzny od Królestwa Polskiego. Wszystkie te wydarzenia pokazywały zmiany świadomości narodowej, do których doszło w latach 1914–1918.
Wykład dr. Michała Zawiszy z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Historia dla każdego”, w którym historycy prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski. Wstęp jest bezpłatny.