Jesień i jej smaki
Pokaz kiszenia kapusty, darcia pierza, przędzenia na przęślicy i degustacje potraw, które królowały na stołach dawnych mieszkańców świętokrzyskiej wsi będą towarzyszyły pierwszej edycji "Smaków jesieni". Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę w parku Etnograficznym w Tokarni.
Niedzielne spotkanie rozpocznie się o godzinie 11 mszą świętą plenerową, która zostanie odprawiona przed zabytkowym kościołem z Rogowa. Motywem przewodnim wydarzenia będą zwyczaje, potrawy i codzienne życie dawnych mieszkańców świętokrzyskiej wsi w okresie jesienno-zimowym. - Przygotowaliśmy liczne pokazy nawiązujące do życia i pracy mieszkańców wsi. Będzie m.in. pokaz kiszenia kapusty, darcia pierza oraz przędzenia na przęślicy - informuje Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
Nie zabraknie również licznych degustacji. Organizatorzy rozpalą na polu trzy ogniska, w których będą piekli ziemniaki. Znany bloger kulinarny Maksymilian Przybylski przygotuje zupę z dyni i gruszek z przyprawami korzennymi. W chałupie ze Złotnik będą odbywały się pokazy pieczenia podpłomyków w wykonaniu Aleksandry Imosy z Muzeum Wsi Kieleckiej, a wytwórnia NaturVit będzie oferowała jesienne herbatki owocowe.
Uczestnicy imprezy będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów z wykonywania pięknych, trwałych jesiennych bukietów, m.in. z wrzosów i liści kukurydzy oraz ludzików z kasztanów i żołędzi, które poprowadzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bebelna. Pod okiem Ewy Wielgus z Muzeum Wsi Kieleckiej będzie można wykonać też biżuterię z jarzębiny i owoców dzikiej róży, a Gospodarstwo Pasieczne Bartnik Chęciński przygotuje warsztaty z miodobrania i robienia świec.
Nie zabraknie również licznych konkursów dla wystawców i dla publiczności, wśród których będą konkurs na najpiękniejsze stoisko i konkurs kulinarny pod hasłem smaki jesieni. Publiczność weźmie udział w konkursie wiedzy o regionie świętokrzyskim, w którym będzie można wygrać bilety na Festiwal Muzyki Radiowej o Koronę Kielc. Podczas wydarzenia obecna będzie kapsuła 5D Regionalnej Organizacji Turystycznej, a ponieważ impreza wpisuje się w obchody 20-lecia województwa świętokrzyskiego posadzony zostanie sad.
Ponadto w imprezie weźmie udział Świętokrzyski Sztetl z Chmielnika. Jest to związane z tym, że w okresie jesienno-zimowym odbywało się żydowskie święto Sukkot oraz święto plonów. Uczestnicy będą mogli skosztować pysznych żydowskich potraw, które przygotują pracownicy tej instytucji.
Panie, które tego dnia przyjadą do Tokarni, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych zorganizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jakie będą odbywały się w mammobusie ustawionym na terenie Parku Etnograficznego.
Program wydarzenia dopełnią koncerty. Na scenie wystąpią zespoły ludowe takie jak Zespół Pieśni i Tańca z Domu Kultury w Małogoszczu, Kapela Świętokrzyska, kapela z Sędziszowa Edwarda Goli oraz Kapela Ludowa Działoszacy Adama Kocerby. O godzinie 16 na zakończenie imprezy zagra i zaśpiewa zespół After Party.
- Warto przyjechać do skansenu, skosztować pysznych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i wystawców, warto też nabyć produkty regionalne, warzywa i owoce, będzie mnóstwo stoisk, będzie kolorowo, pysznie i bardzo jesiennie. Liczymy, że pogoda nam dopisze i będziemy mogli celebrować ostatnie dni polskiej złotej jesieni - zachęca do udziału w imprezie dyrektor Masny i dodaje, że aby dotrzeć do Tokarni warto skorzystać z uruchomionej przez kielecki ZTM linii T.
Bezpłatne zaproszenia na imprezę można otrzymać m.in. w siedzibie redakcji radia eM Kielce. Osoby, które ich nie będą posiadać wejdą na imprezę po wykupieniu biletu w cenie 14 złotych normalny i 8 złotych ulgowy. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.
Organizatorami imprezy są Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.