Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Filharmonia przygotowała koncert z okazji Dnia Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka w najbliższy piątek, 31 maja, w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert "Filharmonia - Dzieciom". W programie znajdzie się baśń muzyczna "Cyrk Giuseppe" Piotra Mossa, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin i 50-lecie swojej pracy artystycznej.

Premiera "Cyrku Giuseppe" miała miejsce  we Francji w roku 1997 roku, a cztery lata później w Polsce, z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tomasza Bugaja. W roli narratora wystąpił niezapomniany Krzysztof Kolberger. Kielczanie poznali baśń muzyczną 14 maja 2009 z udziałem Krzysztofa Kolbergera oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Sławka Wróblewskiego.

"Cyrk Giuseppe" napisał Jean-Louis Bauer  na zamówienie kompozytora, a tekst przetłumaczył Krzysztof Lipka. Jest to melodram, w którym muzyka splata się z narracją. W roli narratora wystąpi Krzysztof Szczepaniak, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. Projekt posiada dużą wartość edukacyjną, ponieważ muzyczna baśń ma służyć pokazaniu możliwości ilustracyjnych orkiestry symfonicznej. Partytura "Cyrku Giuseppe" mieni się bogatą gamą orkiestrowych kolorów, w czym duży udział ma szeroko rozbudowana perkusja. Obok instrumentów tradycyjnie występujących w orkiestrze, takich jak np. kotły czy talerz, znaleźć tu można klakson samochodowy, maszynę do robienia wiatru, różnego rodzaju gwizdki, krowie dzwonki, syrenę okrętową i inne. W utworze występuje też rzadko pojawiający się w Polsce instrument: fale Martenota, które można, w przypadku ich braku, zastąpić syntezatorem. Orkiestra wraz z narratorem opowie akcję, dodając to, czego nie ma w słowach. Tekst bogaty jest w różnego rodzaju wydarzenia, co dało kompozytorowi, mającemu dużą praktykę w pisaniu muzyki do teatru, okazję do stworzenia przeróżnego rodzaju opisowych scen i scenek muzycznych takich jak np. pożar cyrku, burza nad Arktyką, kołysanka foki, tańczące słonie czy wymierzenie policzka pozaziemskiej pchle. Orkiestrą dyrygować będzie Martyna Szymczak.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19 i jest przeznaczony dla dzieci od trzeciego roku życia. Bilety w cenie 20 złotych normalny i 15 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

PIOTR MOSS

Piotr Moss (ur. 13 maja1949 w Bydgoszczy) – polski kompozytor, mieszkający na stałe w Paryżu od 1981 roku. W 1984 przyjął obywatelstwo francuskie. Studia kompozytorskie odbywał w latach 1968–1972 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie Grażyny Bacewicz, a po jej śmierci w klasie Piotra Perkowskiego. Konsultacji kompozytorskich udzielał mu także Krzysztof Penderecki. Studia uzupełniał w latach 1976–1977 u Nadii Boulanger w Paryżu. Jest laureatem wielu nagród,  został też uhonorowany licznymi odznaczeniami. W 2002 roku przyznano mu we Francji tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury („Chevalier dansl’ordre des Arts et des Lettres”) za twórczość kompozytorską oraz za zasługi w rozpowszechnianiu kultury we Francji i na świecie.

KRZYSZTOF SZCZEPANIAK

Urodził się we Wrocławiu. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutował w 2014 rolą Klitandra w spektaklu Mizantrop w Teatrze Dramatycznym, z którym związany jest do dziś. Brał udział w programie "Twoja twarz brzmi znajomo" (2018). W 2014 kreował Sławomira Bittnera „Maćka” w "Kamieniach na szaniec", w 2017 – "Wojenne dziewczyny", 2018 – "Komisarz Alex", i wielu innych. W tym roku wystąpił jako Hamlet w macierzystym teatrze. Oprócz tego brał udział w serialach, grał na deskach Ateneum, teatru IMKA, Teatru 6. Piętro. Występował w zespole Robodrom. Zajmuje się również dubbingiem oraz współpracuje ze Studiem Accantus. Jest laureatem Tukana Dziennikarzy i Tukana Publiczności na 32. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, nagrody specjalnej Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu za interpretację piosenek Pani mnie inspiruje i Orszaki, dworaki w XVIII Konkursie Pamiętajmy o Osieckiej, Arete – nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia, nominacji do nagrody im. C. K. Norwida za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu Cabaret w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

MARTYNA SZYMCZAK

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego. W trakcie studiów współpracowała jako asystent dyrygenta m.in.: z  Agnieszką Duczmal czy Michałem Klauzą. Na roku dyplomowym została zaproszona przez Filharmonię Zielonogórską do udziału w Międzynarodowym Forum Młodych Dyrygentów. Debiutowała na scenie Filharmonii Narodowej w 2018, prowadząc Koncert Symfoniczny Dyplomantów UMFC z Orkiestrą FN.  Uczestniczyła m. in. w V Międzynarodowych Kursach Dyrygenckich w Krakowie prowadzonych przez Rafała Jacka Delektę oraz w warsztatach operowych z Carlo Montanaro organizowanych przez Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Po ukończeniu studiów związała się z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent, gdzie bierze udział w przygotowaniu premier operowych i baletowych, pracując m. in. z Grzegorzem Nowakiem. Poza klasycznym repertuarem symfoniczno-operowym interesuje się także wykonawstwem muzyki współczesnej. Dyrygowała takimi zespołami, jak: Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenovskiej, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO