Doktor Honoris Causa dla prof. Olszaka
Rektor i Senat Politechniki Świętokrzyskiej zapraszają na uroczystość nadania tytułu DOKTORA HONORIS CAUSA Politechniki Świętokrzyskiej Prof. dr. inż. Wiesławowi Olszakowi. Uroczystość odbędzie się w dniu 24 września 2015 r. o godz. 12.00 w Auli Głównej nr 3 PŚk (al. Tysiąclecia PP 7, 25-314 Kielce). Uroczystość będzie transmitowana online przez Studio Telewizji PŚk na stronie internetowej uczelni www.tu.kielce.pl.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
1. Otwarcie uroczystego posiedzenia Senatu
2. Wystąpienie prof. dr. hab. inż. Stanisława Adamczaka, dr. h.c. Rektora Politechniki Świętokrzyskiej
3. Laudacja promotora dr. hab. inż. Edwarda Miko, prof. PŚk
4. Nadanie tytułu doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr. inż. Wiesławowi Olszakowi
5. Wystąpienie doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr. inż. Wiesława Olszaka
6. Zakończenie uroczystego posiedzenia Senatu
Prof. Wiesław Olszak, uznany w świecie pracownik nauki i nauczyciel akademicki, urodził się 21 lipca 1925 r. w Kielcach. W 1943 r., na tajnych kompletach, ukończył liceum ogólnokształcące o profilu matematyczno- fizycznym. Egzamin maturalny, rozpoczęty w październiku 1943 r., ukończył w styczniu 1945 r. jako absolwent Liceum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Od połowy 1944 r. do stycznia 1945 r. jako żołnierz oddziałów AK „Wilka” i „Barabasza” walczył na Kielecczyźnie. Od stycznia do czerwca 1945 r. (pracując na zmilitaryzowanej kolei) był słuchaczem Kieleckich Kursów Akademickich zorganizowanych przez rektora Politechniki Warszawskiej prof. Edwarda Warchałowskiego i nauczycieli akademickich PW, którzy po Powstaniu Warszawskim przebywali w Kielcach. Jako pracownik PKP podjął studia na AGH.
Karierę nauczyciela akademickiego Profesor rozpoczął podczas studiów w 1950 r. podejmując pracę na stanowisku młodszego asystenta w Katedrze Mechanicznej Obróbki Materiałów na Wydziale Elektromechanicznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studia wyższe ukończył w 1951 r. Na podstawie „nakazu pracy” został skierowany do Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostrowie Wlkp. Tam, pełniąc obowiązki kierownika działu przygotowania produkcji, uczestniczył w uruchamianiu produkcji wagonów osobowych. W 1952 r., na podstawie „nakazu pracy”, podjął pracę na stanowisku starszego asystenta w Katedrze Obróbki Skrawaniem w Szkole Inżynierskiej w Szczecinie; od 1953 r. pracował na stanowisku adiunkta. W 1962 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej na podstawie rozprawy pt. "Analiza procesu frezowania obwodowego z punktu widzenia dokładności i sztywności układu OPN ze szczególnym uwzględnieniem stanu geometrycznego powierzchni obrabianej". Pracował kolejno na stanowiskach: wykładowcy (od 1964 r.), docenta (od 1966). W roku 1975 uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego. Od 1975 r. pracował na stanowisku profesora; od 1990 r. do chwili obecnej na stanowisku profesora zwyczajnego Politechniki Szczecińskiej. W 1996 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Szczecińskiej .
Za swą działalność Profesor Olszak otrzymał wiele nagród i odznaczeń państwowych, resortowych i regionalnych m.in. Krzyże Orderu Odrodzenia Polski: Kawalerski (1972), Oficerski (1986), Komandorski (1991); Złoty (1966) i Srebrny Krzyż Zasługi (1956), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1974); Medal "Za Zasługi dla Rozwoju Nauki na Pomorzu Zachodnim" (1971), Krzyż Partyzancki (1982), Krzyż Armii Krajowej (1985), Medal "Za Zasługi dla Politechniki Szczecińskiej (1986), Złotą Honorową Odznakę SIMP (1988); Złotą Odznakę Zasłużonego Pracownika Jarocińskiej Fabryki Obrabiarek (1985).
Nadanie Profesorowi Wiesławowi Olszakowi godności i tytułu doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej jest wyrazem uznania Jego pozycji w nauce polskiej, a także uhonorowania wieloletniej, owocnej współpracy z Uczelnią.