Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Czynniki wpływające na wiarygodność finansową klienta. Materiał Partnera

czwartek, 19 marca 2020 13:46 / Autor: Radio eM
Czynniki wpływające na wiarygodność finansową klienta. Materiał Partnera
Czynniki wpływające na wiarygodność finansową klienta. Materiał Partnera
Radio eM
Radio eM

Wiarygodność finansowa świadczy o tym, czy jesteśmy godni zaufania, jeśli chodzi o spłatę określonych zobowiązań. Dzięki niej można także określić, jak radziliśmy sobie z ewentualnymi wcześniejszymi problemami w regulowaniu zadłużeń. Na zdolność finansową wpływa kilka czynników, m.in. zaciągnięte kredyty czy zakupy na raty. Warto o nią dbać, ponieważ w dużej mierze decyduje o naszej reputacji w oczach instytucji finansowych. 

Historia kredytowa

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na wiarygodność finansową jest historia kredytowa, czyli wszystkie informacje zebrane w bazach dłużników  dotyczące zaciągniętych zobowiązań - zarówno już spłaconych, jak i tych aktualnych. Można tam znaleźć także dane o nieuregulowanych zadłużeniach. Dobra historia kredytowa jest niezbędna, aby bezproblemowo wnioskować o pożyczki pozabankowe.

Warto zaznaczyć, że historia kredytowa może dotyczyć również zakupów na raty, przekroczonych limitów na kartach kredytowych, poręczeń zobowiązań, a nawet wysokości naszych zarobków. Najlepiej jest więc terminowo opłacać zadłużenie i budować pozytywną historię kredytową. Dzięki temu, że np. bank ma dostęp do danych dotyczących naszych zobowiązań, może je przeanalizować, a następnie określić to, czy będziemy w stanie terminowo opłacać należności z tytułu udzielenia finansowania.

W przypadku historii kredytowej związanej z wiarygodnością finansową ważne jest także to, w jaki sposób radziliśmy sobie z ewentualnymi problemami w spłacie, np. poprzez wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Co za tym idzie, nie musi być ona niska, jeśli instytucja udzielająca finansowania jest pewna, iż w razie kłopotów znajdziemy rozsądne rozwiązanie.

Wiarygodność finansowa a zdolność kredytowa

Wbrew pozorom, wiarygodność finansowa to coś innego niż zdolność kredytowa, która jest rodzajem prognozy dotyczącej terminowej spłaty zobowiązania, wraz ze wszystkimi opłatami. Jeśli według kredytodawcy posiadamy wysoką wiarygodność, oznacza to, że jest on niemal pewien, iż będziemy zdolni do uregulowania zadłużenia w terminie.

W wiarygodności finansowej ważniejsza jest rzetelność i sposób rozwiązywania problemów ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Większą szansę na uzyskanie finansowania mają osoby, które w przeszłości od razu komunikowały pożyczkodawcy o kłopotach mogących mieć wpływ na uregulowanie zadłużenia w terminie. Z drugiej strony wolą nie przyznawać pieniędzy konsumentom, którzy wcześniej unikali kontaktu w sprawie aktywnego zobowiązania.

Jak dbać o wiarygodność finansową?

Wiarygodność finansowa jest niezwykle ważna, jeśli ubiegamy się o finansowanie. Jeśli pożyczkodawca stwierdzi, że nie jesteśmy rzetelnymi osobami i w razie jakichkolwiek problemów ze spłatą nie robimy nic, aby poprawić naszą sytuację, niemal na pewno nie będzie chciał z nami współpracować. Warto więc dbać o naszą wiarygodność finansową. Można zrobić to na kilka sposobów, a najlepszy efekt da zastosowanie ich wszystkich.

Pierwsza rzecz tyczy się historii kredytowej. Jeśli jej nie mamy w ogóle, a chcemy być wiarygodni finansowo, warto ją zbudować. Pozytywna historia kredytowa to większa reputacja na rynku, co skutkuje łatwiejszym uzyskaniem pożyczki czy kredytu.

Oczywiście najlepiej jest regularnie spłacać aktualne zobowiązania, a jeśli mamy pewne trudności ze spłatą, dobrze jest od razu poinformować o tym pożyczkodawcę - współpraca zawsze jest mile widziana, nawet w sytuacjach pozornie bez wyjścia. Warto więc zachować spokój i wspólnie z instytucją udzielającej finansowania opracować optymalne rozwiązanie. Dużym błędem jest unikanie kontaktu, które traktuje się często jako odmowa współpracy.

Jeśli korzystamy z karty kredytowej, powinniśmy postarać się, aby nie przekraczać dostępnych limitów. Gdy tak się jednak stanie, dobrze jest jak najszybciej spłacić należność.

W tym wszystkim najważniejsze jest podejmowanie przemyślanych decyzji - lepiej najpierw dwa razy zastanowić się, czy będziemy w stanie wywiązać się z warunków danej umowy.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że zwiększenie swojej wiarygodności finansowej nie zawsze jest proste. W dużej mierze banki mogą dosyć restrykcyjnie sprawdzać swoich klientów. Jeśli więc te instytucje finansowe nie chcą z nami współpracować, rozwiązaniem godnym uwagi są pożyczki pozabankowe łatwiejsze do uzyskania, dostępne praktycznie od ręki przez internet.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO