100 lat razem. Święto Polski i USA
"100 lat razem" - pod takim tytułem 4 grudnia w sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości i nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a USA.
Polska i USA wspólnie świętują dwie rocznie - odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. To epokowe wydarzenie dyplomaci amerykańscy zamierzają uczcić, wyruszając w podróż do 100 miast Polski – m.in. do Kielc. Zaplanowano spotkania i imprezy, by przypomnieć i podkreślić łączącą nas historię, wspólne wartości i współpracę, ale także, czy może przede wszystkim, aby razem się radować.
Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30. W programie recitalu znajdą się utwory Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Samuela Barbera oraz Louisa Moreau Gottschalka. Przed publicznością wystąpi Neal Larrabee – pianista amerykański znany i ceniony za wyjątkowe interpretacje utworów Chopina, wyróżniony podczas IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Swój recital artysta rozpocznie się od dwóch miniatur Ignacego Jana Paderewskiego - lirycznej, podobnej do ballady Legendy As-dur Paderewskiego i delikatnej w nastroju Melodii z op. 16. Część polską zakończy – Chopinem – a mianowicie Fantazją f-moll, którą pewien Brytyjczyk nazwał „koroną twórczości” naszego geniusza oraz jednym z najpopularniejszych dzieł Chopina, czyli wielkim heroicznym Polonezem As-dur op. 53.
W części poświęconej kompozytorom amerykańskim publiczność usłyszy utwory Samuela Barbera i Louisa M. Gottschalka. Pierwszy – znany głównie z Adagia na smyczki, w 1949 roku napisał Sonatę fortepianową, którą tak mistrzowsko wykonał i uwiecznił na płycie Vladimir Horowitz.
Louis M. Gottschalk, dziewiętnastowieczny wirtuoz-pianista i kompozytor tworzył muzykę o specyficznym latynosko-amerykańskim kolorycie, czym być może zwiastował erę ragtime’u i jazzu.
Na pewno atrakcją tego wydarzenia w Kielcach będzie również wystawa Konsulatu Amerykańskiego w Krakowie o Herbercie Hooverze, 31. Prezydencie Stanów Zjednoczonych wielce zasłużonym dla Polaków w okresie międzywojennym.
Neal Larrabee to pianista amerykański koncertujący w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Występował w największych ośrodkach muzycznych - w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles, Berlinie, Warszawie i Moskwie. Odbył podróże koncertowe w Niemczech, Rosji, Polsce i Rumunii, Argentynie i Brazylii.
W Polsce jest znany i ceniony za wyjątkowe interpretacje utworów Chopina. Ukończył studia w Eastman School of Music i Juilliard School of Music. Jako stypendysta Fulbrighta studiował też w Konserwatorium Moskiewskim pod kierunkiem Stanisława Neuhausa i był pierwszym pianistą amerykańskim uczącym się w Związku Radzieckim dzięki oficjalnemu państwowemu stypendium. Jest też laureatem licznych konkursów pianistycznych, w tym V Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Był także pierwszym pianistą nagrodzonym medalem Artura Rubisteina jako zwycięzca Konkursu Federacji Młodych Muzyków w Los Angeles.
Bilety w cenie 12 złotych normalny i 8 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu rozpoczęcia koncertu.