KOŚCIÓŁ
VII Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca
Przed nami VII Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca. Tym razem czciciele Różańca Świętego spotkają się w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Kielcach. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 3 października.
Jak zaznacza ks. dr ks. dr Grzegorz Kaliszewski, Diecezjalny Moderator Róż Żywego Różańca, tego typu spotkania mają ogromne znaczenie. - Każde takie spotkanie ma za zadanie przypomnieć, jak ważna w życiu człowieka powinna być modlitwa. Powtórzę tu słowa biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, który podkreśla, że poprzez modlitwę możemy przyczynić się do duchowej odnowy wspólnoty rodzinnej i parafialnej – mówi kapłan.
Oprócz modlitwy nie zabraknie również ciekawych prezentacji i konferencji. - Na początku naszego spotkania, ks. Artur Krążek przedstawi krótką historię Sanktuarium. Głównym punktem naszej pielgrzymki będzie oczywiście Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Nie zabraknie także konferencji poświęconej genezie i historii powstania „Róż Żywego Różańca”. Wygłosi ją ks. Łukasz Zygmunt, Dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej. Ja z kolei będę chciał podzielić się z uczestnikami swoimi doświadczeniami, których nabyłem podczas zeszłorocznych spotkań ze wspólnotą – dopowiada ks. dr Kaliszewski.
Kapłan wspomina, że w zeszłym roku, na Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca do Sanktuarium MB Loretańskiej w Piotrkowicach przybyło ok. 5 tys. pielgrzymów. W tym roku organizatorzy liczą, że tych osób będzie jeszcze więcej.
„Żywy Różaniec" jest zorganizowaną wspólnotą osób, które modlą się codziennie na różańcu. Odpowiada ona kształtowi samej modlitwy różańcowej, która polega na rozważaniu dwudziestu tajemnic z życia Jezusa i Maryi. Każda "Żywa Róża" składa się z 20 osób, a każda z nich odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnicę różańca. Koniecznie jednak tę, która zostaje powierzona do rozważania i odmawiania raz w miesiącu, przy "zmianie tajemnic". Przy tej zmianie, co miesiąc, wszystkim członkom przydziela się nowe tajemnice do odmawiania, w taki jednak sposób, aby w jednej "Żywej Róży" były każdego dnia odmówione wszystkie tajemnice w sumie dwudziestu. W diecezji kieleckiej do tej wspólnoty przynależy aż kilkadziesiąt tysięcy osób. – Do „Róż Żywego Różańca” przynależą zarówno dorośli, jak i dzieci. Kobiety i mężczyźni. Członkowie spotykają się przynajmniej raz w miesiącu. Na takim spotkaniu omawiane są tematy związane z działaniem wspólnoty oraz przekazywane tajemnice na kolejny miesiąc. Podawana jest także intencja, wspólna dla wszystkich członków wspólnoty - mówi ks. dr Grzegorz Kaliszewski.