Ekoaktywni
Znani podpowiadają
Oszczędzanie wody to obowiązek wszystkich mieszkańców bez wyjątku.Postanowiliśmy zapytać tych znanych z województwa świętokrzyskiego o to, jakie oni znają sposoby, by wody nie marnować. Może coś podpowiedzą?
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego- Na terenie mojej posesji zbieramy deszczówkę. Staramy sięgromadzić wodę opadową i wykorzystywać ją ponownie, takby się nie marnowała. Edukuję moje wnuki i przypominamim o tych ekologicznych wyborach już od małego. Ta naukaprzekazywana najmłodszemu pokoleniu jest bardzo ważnai będzie kluczowa dla naszej przyszłości.
Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego FunduszuOchrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach- Polska nie jest zamożna w wodę, dlatego staram się jąoszczędzać – biorę prysznic, a nie kąpię się w wannie. Nawet przy myciu zębów czy goleniu można sprzyjać środowisku,mając ze sobą kubeczek, a nie przyglądając się cieknącejwodzie.
Mirosław Gębski, starosta kielecki- Należy zacząć od tego, co robimy jeszcze przed powrotemdo domu - na przykład podczas zakupów. Trzeba odchodzićod plastikowych pojemników, na rzecz tych, które możemywymienić, przetworzyć.
Leszek Balcerzak, firma Balker- Staram się korzystać z prysznica i w ten sposób oszczędzaćwodę, wannę wybieram dużo rzadziej, w formie relaksu.W moim domu używam także zmywarki.
Hubert Dziubeła, firma Defro- Mój podstawowy nawyk to wybór prysznica a nie wanny,w skali całego domu w ten sposób oszczędzamy naprawdęsporo. W krew weszło mi również gaszenie światła, gdy wychodzędo innego pomieszczenia oraz korzystanie ze zmywarki– to nie tylko oszczędność, ale i duża wygoda.
Łukasz Dziedzic, EkoEnergia Polska- Nie kupuję butelkowanej wody w plastiku, a piję przefiltrowanąwodę z kranu – to naprawdę duża oszczędność. Nawykidbania o środowisko wpajam moim dzieciom.
Karolina Stępień-Golc, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria- Staram się oszczędzać wodę przy myciu zębów, a takżenaczyń. Wielką pomocą są zmywarki, dzięki którym pobór wody jest znacznie mniejszy. Każdy musi zacząć od siebie –małymi krokami możemy zdziałać bardzo wiele i dać dobryprzykład dzieciom.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski- Każdy z nas codziennie wpływa na przyszłość naszej planety.Segregując śmieci, oszczędzając wodę zapewniamy lepszeżycie kolejnym pokoleniom. Zrobić może to każdy z nas.
Elżbieta Śreniawska, prezes „Mesko”- Staram się nie zużywać więcej, niż potrzebuję – wodę odkręcamtylko wtedy, kiedy muszę. W mojej rodzinie zawszewybieramy prysznic zamiast kąpieli. Oprócz tego nigdy niemarnuję żywności - gdy ugotuję jedzenia za dużo, po prostuje mrożę. Te drobne elementy sprawiają, że włączamy sięw ratowanie planety.
Marcin Piętak, Regionalna Organizacja Turystyczna- Uczestniczę w akcjach sadzenia lasów, ponadto staram sięoszczędzać wodę. To właśnie od nas zależy stan naszej planety– jeśli chcemy mieć piękną przyszłość i być zdrowsi,musimy dbać o środowisko.Henryk Milcarz, Wodociągi Kieleckie- Rodzice nauczyli mnie oszczędności, tego by nie zatracićsię w konsumpcjonizmie, który pociąga za sobą grabież środowiskanaturalnego. To właśnie w tym kierunku powinniśmyiść: ograniczyć konsumpcjonizm. Pomimo tego, że przecież„żyję” ze sprzedaży wody, mówię – oszczędzaj ją! Każdyz nas ma coś do zrobienia w tym zakresie.
Paweł Otwinowski, Eureko Polska- Ochrona wody jest dla mnie ważna. Gdy przyrządzampotrawy w swoim domu, nie wylewam zużytego do smażeniaoleju do kanalizacji. Litr zużytego oleju w kanalizacji zanieczyszcza ponad tysiąc litrów wody, którą trzeba późniejuzdatnić do ponownego użytku.
***
Jak więc widać, ekologia wcale nie musi być trudna, a pozytywnychwyborów może dokonywać każdy z nas – codziennie!
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.