Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Z naturą za pan brat!

niedziela, 17 września 2023 09:35 / Autor: Paweł Michalec
Z naturą za pan brat!
Z naturą za pan brat!
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Choć wakacje są już jedynie wspomnieniem, to wrześniowa pogoda zachęcado spędzania czasu na świeżym powietrzu. By zadbać o swoją kondycję, wartopoznać sposoby na aktywność na łonie natury. To nie tylko zdrowe,ale i ekologiczne

Wycieczki do lasu, wędkowanie, spacery… Pomysłów naeko aktywność jest wiele, ale jest także sporo zasad, którychnależy przestrzegać.

JEST W CZYM WYBIERAĆ

Województwo świętokrzyskie obfituje w miejsca, które umożliwiają odpoczynek na łonie natury i dają ukojenie.Warty uwagi jest zalew Lipowica - miejsce, które jakiś czastemu przeszło gruntowną modernizację, to prawdziwa perełkana mapie naszego regionu.- Lipowica zachwyci zarówno miłośników sportu, zapalonychwędkarzy, a także tych, którzy po prostu chcą odpocząćz dala od zgiełku miasta – zapewnia Robert Jaworski,burmistrz miasta i gminy Chęciny.- Tam, w otoczeniu przyrody, znajdziemy ukojenie i spokój,odpoczniemy. W pobliżu Parku Wodnego Lipowica jest szereg ścieżek rowerowych i miejsc, w których możemy uprawiać sporty czy wędkować. Ciekawostką jest to, żejakiś czas temu dwunastoletni chłopiec złowił w Lipowicy metrowego suma. Są także punkty widokowe, wieczorami pięknie podświetlone. To miejsce przeszło prawdziwą metamorfozę– ze szpecącego naszą gminę punktu, w urokliwy,czysty zakątek o standardzie europejskim. Zbiornik jest endogeniczny, więc obserwować można tam wiele gatunków ptaków, rozpościerają się także cudowne widoki na zamek chęciński – zachęca Robert Jaworski.Jak dodaje, cały teren jest monitorowany, a w pobliżu znajdująsię toalety i parking.- To otoczenie świetnie koi nerwy. Szczególnie dbamy tamo czystość, by odwiedzający Lipowicę mogli czuć się komfortowo.Ona wpisała się też w krajobraz naszej gminy i naprawdę zachęca do odwiedzin – stwierdza Jaworski.Kolejnym miejscem, które przeszło modernizację i zachwyca mieszkańców regionu jest Port Lubianka w Starachowicach.

- On już za chwilę będzie magnesem przyciągającym tu wszystkich,nie tylko z pobliskich powiatów. Cisza, spokój i mnogośćatrakcji zapewnia spędzenie w tym miejscu niezwykłych chwil.Woda to niewątpliwie żywioł, który w przypadku Starachowiczachęca do przyjazdu w te strony – mówi prezydent Starachowic, Marek Materek.

PRZEDE WSZYSTKIM – NIE ŚMIEĆ

Zanim jednak wybierzemy się do Lipowicy na starachowickiakwen lub gdziekolwiek na łono natury, warto przypomniećsobie podstawowe zasady obcowania z nią. Zasadniczą kwestią,o której powinniśmy pamiętać, wybierając się na wyprawę zamiasto jest ta, że przyrodę i mieszkańców lasu trzeba traktowaćz odpowiednim szacunkiem, zawsze pamiętając, że w lesie tomy jesteśmy gośćmi.- Teren, na którym przebywamy trzeba więc zostawić w takimstanie, w jakim chcielibyśmy go zastać podczas naszej następnejwizyty. Przysłużymy się w ten sposób zarówno roślinomjak i leśnym zwierzętom - apeluje Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.Wyprawy do lasu często łączymy z biwakami czy ogniskami.Choć kiełbaski lub ziemniaki przypieczone na ogniu nie mamają sobie równych, to nie wolno rozpalać go w lesie lekkomyślnie.- Ze względów przeciwpożarowych, zabronione jest wzniecanieognia poza wyznaczonymi i zabezpieczonymi miejscami orazw odległości do stu metrów od ściany lasu – przypomina leśnik.

***

Jak się okazuje, niewiele trzeba by ekologia i wypoczynek szłyze sobą w parze. Wystarczy chcieć!

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO