Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Wymień piec i bądź eko!

niedziela, 12 września 2021 15:25 / Autor: Aleksandra Rękas
Wymień piec i bądź eko!
Wymień piec i bądź eko!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wszyscy wiemy jak ogromne znaczenie dla naszego zdrowia ma czyste powietrze. Niestety, w domkach jednorodzinnych wciąż nie brakuje„kopciuchów”, z których wydobywają się kłęby ciemnego dymu. Jednym z rozwiązań może być wymiana pieca na nowy

Podstawowym aspektem, który powinien nas skłonić dozmiany źródła ciepła jest oczywiście ten ekologiczny. Alebardzo istotna jest także kwestia finansowa. Decydując sięna wymianę pieca nie tylko obniżymy swoje rachunki, ale możemy też otrzymać dofinansowanie do zakupu.

MIEJSKA DOTACJA NA PIEC

Urząd Miasta Kielce prowadzi program pod nazwą PONO,czyli Plan Ograniczenia Niskiej Emisji. Niską emisją nazywamywszystkie zanieczyszczenia i szkodliwe gazy, które powstająna wysokości do 40 metrów. Pochodzą one główniez domowych pieców grzewczych i kotłowni. By przeciwdziałaćtemu zjawisku, najprościej wymienić piec. Ale jako że nie jest to tanie przedsięwzięcie, dużym ułatwieniem może byćmiejskie dofinansowanie.- Głównym czynnikiem zanieczyszczeń są źródła opalanepaliwem stałym. Paliwo stałe to wszystko to, co jest pochodnąwęgla, a także drewna. Te źródła próbujemy eliminowaći prowadzimy system wsparcia ich wymiany. Można wnioskowaćo dotację na podłączenie do gazu, a także na instalacjeogrzewania zasilaną ze źródła elektrycznego, można równieżpodłączyć się do sieci ciepłowniczej – wylicza Aneta Boroń,p.o. dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiskaw Urzędzie Miasta Kielce.Mieszkaniec domku jednorodzinnego, chcący podłączyć siędo sieci elektrycznej, ciepłowniczej lub gazowej może liczyćna osiem tysięcy złotych dotacji. W przypadku zabudowywielorodzinnej i podłączenia do sieci ciepłowniczej, dofinansowanieto nawet 40 tysięcy złotych. Z roku na rok zainteresowanieprogramem wzrasta.- Mieszkańcy Kielc są coraz bardziej nastawieni proekologicznie.W ubiegłym roku udzieliliśmy 217 dotacji. W tym roku naten moment jest to już około 260 wniosków. Podpisaliśmy już191 umów. Cieszy nas to, że liczba tak zwanych „kopciuchów”wciąż się zmniejsza – podkreśla Aneta Boroń.

„CZYSTE POWIETRZE”

Rządowy program „Czyste powietrze” także zakłada poprawęjakości powietrza i zmniejszenie niskiej emisji. Skierowany jestdo właścicieli i współwłaścicieli domków jednorodzinnych.Dzięki niemu można otrzymać dofinansowanie na wymianęstarych i nieefektownych źródeł ciepła.– Program realizowany jest już trzy lata. W tym czasie byłkilkukrotnie zmieniany po to, by ułatwić korzystanie z niegobeneficjentom. Ostatnia zmiana weszła w życie pierwszegolipca i zwiększyła kwoty dotacji do 37 tysięcy. Od szóstego lipcanatomiast wprowadzono banki do finansowania inwestycji.Możemy finansować je przy pomocy pożyczki i rozliczyć todotacją z WFOŚiGW – informuje Ryszard Gliwiński, prezesWojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej.Na dzień 14 sierpnia w naszym województwie podpisano aż14 tysięcy umów w programie „Czyste powietrze”. Nasz regionjest jedynym, gdzie biorą w nim udział wszystkie gminy.

***By walczyć z „kopciuchami”, kontrole prowadzą strażnicymiejscy, korzystający ze specjalistycznego drona. Zamiastmandatu, złóżmy więc wniosek o dotację do wymiany piecai bądźmy eko!

Posłuchaj audycji  emitowanej w Radio eM Kielce 10 września 2021 roku:

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO
.