Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Warto segregować śmieci!

piątek, 17 września 2021 14:56 / Autor: Aleksandra Rękas
Warto segregować śmieci!
Warto segregować śmieci!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Niebieski pojemnik na papier, zielony na szkło, czarny na odpady mieszane…O segregacji śmieci mówi się wiele, a jej zasady poznają już przedszkolaki.Choć sortowanie odpadów teoretycznie jest proste, wciąż dla wielu z nas pozostaje teorią właśnie.

By utrwalać w nas nawyki związane z sortowaniem odpadów,ministerstwo środowiska prowadzi kampanię edukacyjną„Piątka za segregację”. Skierowana jest ona zarówno dosamorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych.

ZACZNIJMY OD PODSTAW

Warto wiedzieć, jak fakt sortowania śmieci przekłada sięna ekologiczną praktykę. Otóż 59 kilogramów zebranejprzez nas makulatury ratuje jedno drzewo, a dzięki jednejszklanej butelce, która trafi do recyklingu, możemy przezcztery godziny korzystać z oświetlenia, jakie daje żarówka.Dzięki segregowaniu odpadów po prostu oszczędzamy, płacącmniej za odbiór śmieci. Warto o tym pamiętać już naetapie zakupów. Kupujmy tyle, ile naprawdę potrzebujemy,by później nie wyrzucać pożywienia do śmieci. Korzystajmyz toreb wielorazowych, by do koszy nie trafiały zbędneopakowania.Prawidłowo segregując odpady, przyczyniamy się także doograniczania nadmiernej eksploatacji surowców, zmniejszeniaich wydobycia oraz do wykorzystywania surowcówwtórnych. Ograniczając wytwarzanie odpadów oraz prawidłowopostępując z już powstałymi, mamy wpływ na wzrostczystości naszego środowiska.O to, by o ważnych aspektach segregacji odpadów wiedziałyjuż dzieci, dba Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Niedawno fundusz przeprowadziłkonkurs „Czyste Świętokrzyskie”. W jego ramachuczniowie szkół podstawowych wykonywali prace lub filmyzwiązane z gospodarowaniem odpadami, ich utylizacjąi segregacją. Celem był wzrost świadomości ekologicznejmieszkańców oraz uczniów szkół podstawowych. WFOŚi-GW prowadził także zajęcia dla przedszkolaków, podczasktórych dzieci dowiadywały się między innymi, jak segregowaćśmieci oraz czym są odnawialne źródła energii. – Wielokrotniesię przekonałem, że przedszkolaki dobrze wiedzą,jaki kolor pojemnika odpowiada konkretnym odpadom,a dorośli często mają z tym problem. Chcemy więc zadbaćo to, żeby ich wiedza się poszerzała i utrwalała – mówi RyszardGliwiński, prezes WFOŚiGW w Kielcach.

GMINNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Objęcie wszystkich mieszkańców systemem zbiórki odpadówkomunalnych jest obowiązkiem gmin. W drodzeprzetargu wybierają one przedsiębiorstwa, które odbierająodpady i je zagospodarowują. Gminy przygotowują tez systemyopłat, dzięki którym pokryją koszty tych usług, a takżerozwoju niezbędnej infrastruktury, w tym tworzenia punktówselektywnego zbierania śmieci.Każda gmina sama określa zarówno metodę naliczania opłatza wywóz odpadów, jak i ich wysokość. Opłaty można zróżnicowaćnawet w obrębie tej samej gminy ze względu nagęstość zaludnienia, rodzaj zabudowy, odległość zabudowańod instalacji przetwarzania odpadów.Co ważne, gminy mają obowiązek prowadzić proces edukacyjnydla mieszkańców. Mogą to robić na przykład poprzezorganizowanie konkursów i tematycznych lekcji w szkołachczy rozwieszanie ulotek o recyklingu.

***Warto pamiętać, że posegregowane odpady przestają byćśmieciami – a stają się wartościowymi surowcami. Pamiętająco sortowaniu, oszczędzamy pieniądze i dbamy o nasząplanetę.

Posłuchaj audycji  emitowanej w Radio eM Kielce 17 września 2021 roku:

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO