Ekoaktywni
Warto pomyśleć o własnym prądzie!
Kolejnym ważnym programem, realizowanym przez Wojewódzki FunduszOchrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach jest „Mój prąd”. To projekt dla osób fizycznych, umożliwiający uzyskanie dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną,ale nie tylko.
Głównym celem programu „Mój prąd” jest zwiększenieprodukcji energii z ekologicznych źródeł. To zatemciekawe rozwiązanie dla osób, które planują inwestycjęw instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazynyenergii czy kolektory słoneczne.
PRĄD DLA DOMU
W ciągu ostatnich kilku lat „Mój prąd” doczekał się jużparu edycji. Kolejny nabór rozpoczął się 22 kwietnia tego roku, a najwyższa kwota dotacji to nawet blisko sześćdziesiąt tysięcy złotych. Na tę maksymalną kwotęmogą liczyć osoby, które zamierzają skorzystać z kilkuelementów programu jednocześnie.W „Moim prądzie” przewidziano trzy grupy odbiorców:pierwszą są ci którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing i nie skorzystalidotychczas z dofinansowania do mikroinstalacjifotowoltaicznej,Drugą grupę stanowią ci, którzy rozliczają się z wyprodukowanejenergii elektrycznej w systemie opustówtzw. net-metering i nie skorzystali dotychczas z dofinansowaniado mikroinstalacji fotowoltaicznej. Tu warunkiemuczestnictwa jest przejście na system rozliczaniawyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing.Ostatnia grupa to osoby, które rozliczają się z wyprodukowanejenergii elektrycznej w systemie opustówtzw. net-metering i korzystali już z dofinansowania domikroinstalacji fotowoltaicznej, m.in. z programu „MójPrąd”. W tym przypadku jest jednak kilka warunków.Po pierwsze, mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którąotrzymaliśmy już dofinansowanie musi być przyłączonai opłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyliod 01.02.2020 roku. Po drugie, system rozliczania wyprodukowanejenergii elektrycznej musi być zmienionyna tzw. net-billing, obowiązujący od dnia 01.04.2022.Ostatnim warunkiem jest zgłoszenie dodatkowego urządzeniaz zakresu tych wskazanych w programie „MójPrąd”.
WŁASNY PRĄD MA SENS
Posiadanie własnego prądu, pochodzącego z odnawialnychźródeł energii ma wiele zalet. Energia słoneczna,na której bazuje się w panelach fotowoltaicznych jestprzecież dostępna bez żadnych limitów, a jej źródło -niewyczerpalne. Zasilanie urządzeń we własnym domutaką właśnie energią jest bardzo wygodne.- Instalacje fotowoltaiczne zamieniają energię słonecznąw energię elektryczną prądu stałego, którą urządzeniatakie jak na przykład inwerter przekształca w energięużyteczną. Możemy nią zasilić pralkę, lodówkę, telewizor– w zasadzie każdy rodzaj odbiornika elektrycznego,jaki mamy w domu – wyjaśnia Łukasz Dziedzic, prezesfirmy Eko Energia Polska.Organizatorem programu „Mój prąd” jest NarodowyFundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Na każdym etapie realizowania inwestycji pomocą służąnam doradcy energetyczni z naszego, wojewódzkiegofunduszu. Pracownicy podpowiedzą nam, jakie źródłoenergii najlepiej sprawdzi się w konkretnym gospodarstwiedomowym, pomogą wypełnić formalności i rozliczyćsię z inwestycji.Nabór do „Mojego prądu” potrwa do końca tego rokulub do wyczerpania budżetu, który wynosi aż 955 milionówzłotych. W przypadku wykorzystania środkówzabezpieczono jednak dodatkowe czterysta milionów złotych.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.