Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

W panelach moc

niedziela, 30 lipca 2023 20:22 / Autor: Paweł Michalec
W panelach moc
W panelach moc
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Prawdopodobnie w ostatnich czasach każdy co najmniej raz odebrał telefon od telemarketera zajmującego się fotowoltaiką. Poza odkładaniem słuchawki, warto, zwłaszcza podczas tegorocznego, słonecznego lata - zainteresować się tym sposobem,dzięki któremu możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy na używanej energii.

Dobrze jest zacząć od spojrzenia na swoje opłaty. Obecne wykorzystanie energii elektrycznej ma tendencje wzrastające coraz częściej decydujemy się na rezygnację między innymiz podłączania gazu i montujemy elektryczne kuchenki,ogrzewanie, klimatyzację czy bojlery. Te urządzenia, choćułatwiają życie i poprawiają jego komfort, często zużywająduże ilości energii.

PRAKTYCZNIE WSZĘDZIE

Na pewno warto poddać analizie koszty energii zużytejw zeszłym roku. To podstawa podjęcia decyzji do szukaniarozwiązania do zmniejszenia kosztów funkcjonowaniagospodarstwa domowego, na przykład poprzez właściwydobór instalacji fotowoltaicznej. W Polsce są takie warunki,że kilowat zamontowanej mocy wytwarza średnio tysiąc kilowatogodzinrocznie – mówi Łukasz Dziedzic prezes firmyEkoEnergia Polska.W przypadku małych, oszczędnych gospodarstw, jednaniewielka instalacja może pokryć zdecydowaną większośćzapotrzebowania na energię i zredukować rachunki do niewielkichsum.Ogniwa fotowoltaiczne można zainstalować praktyczniew każdym gospodarstwie domowym. Instalację taką posadowimyteż na budynku gospodarczym, garażowym orazna podwórku, jeśli posiadamy wystarczającą ilość dobrzenasłonecznionego miejsca. Tu warto zauważyć, że bardziejwydajna jest instalacja na gruncie, między innymi ze względuna lepsze chłodzenie modułów.- Ilość energii jest wtedy zazwyczaj większa. Przy usytuowaniuinstalacji należy uwzględniać występujące przeszkodypowodujące zacienienia i zmniejszenie produkcji takie jakkominy, inne budynki, drzewa, itp. Instalacja największy efektdaje przy skierowaniu jej na południe; można pomyśleć też o układzie wschód-zachód, ale wtedy należy liczyć się zezmniejszoną produkcją energii – dodaje nasz ekspert.

BEZ INGERENCJI

Czy montaż takiej instalacji wymaga rozbiórek, wyburzeńi skuwania ścian? Chyba nikt, kto mieszka w świeżo zbudowanymczy wyremontowanym domu nie zgodziłby siętakie rozwiązanie, gdyby istniała potrzeba przeprowadzeniauciążliwych prac budowlanych. Z praktyki wynika, że montażpaneli fotowoltaicznych nie wymaga tego typu ingerencjiw budynek, a w przypadku instalacji dachowych ingerencjakończy się najczęściej na przytwierdzeniu konstrukcji do poszyciadachowego lub konstrukcji dachu.- Przewody przesyłające energię są dość cienkie i dobry specjalistazawsze znajdzie sposób, aby je wpiąć do instalacjielektrycznej. Często robimy to na zewnątrz budynku, wtedyw ogóle nie potrzeba żadnej ingerencji. Czasem jest to takżegaraż czy piwnica. Możliwości technicznych jest wiele, doświadczoneosoby zawsze znajdą najlepszy sposób na podłączenie– zaznacza Łukasz Dziedzic.Jednak co z bezpieczeństwem? W internecie możemy znaleźćinformacje o pożarach paneli.- Rzadko zdarza się to z przyczyny samej instalacji fotowoltaicznej.W większości przypadków jest to związane z błędnymwykonaniem okablowania instalacji. Aby ograniczyć takieryzyko, trzeba wybrać firmę sprawdzoną, fachową i z doświadczonymzapleczem serwisowym. Najczęstszą przyczynąpożarów jest źródło zewnętrzne. W sytuacji pożaru niebezpieczeństwozwiązane z gaszeniem jest realne w słonecznydzień – wtedy wytwarzane napięcie może stwarzać ryzykodla służb gaszących. Można natomiast zamontować odpowiedniezabezpieczenia przeciwpożarowe i optymalizatory,które w przypadku pożaru zmniejszają napięcia na modułachdo bezpiecznych wartości – doradza nasz rozmówca. FirmaEkoEnergia pracuje także nad specjalną gaśnicą do instalacjifotowoltaicznych.Może zatem warto nie podchodzić do hasła „fotowoltaika”z ironią I na spokojnie przeliczyć potencjalne korzyści, a tebędą nie tylko finansowe, ale spowodują również, że staniemysię bardziej samowystarczalni i ekologiczni.

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO