Ekoaktywni
Polska już w 2025 roku wyprzedzi własne cele energetyczne w fotowoltaice
Polska może osiągnąć cel 7,8 GW produkcji energii z fotowoltaiki już w 2025 roku – wynika z najnowszego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO). Oznacza to realizację założeń „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu” z aż pięcioletnim wyprzedzeniem.
Moc instalacji fotowoltaicznych ma wzrosnąć z 1,5 GW zanotowanego na koniec 2019 r. do około 2,5 GW pod koniec tego roku. Jak twierdzą analitycy z IEO, tegoroczne inwestycje będą koncentrować się przede wszystkim na prosumentach z sektora mikroinstalacji. Przeniesienie głównego akcentu inwestycji na większe projekty nastąpi natomiast w latach 2021-2022, kiedy to zostaną uruchomione projekty z trzech ostatnich aukcji. W ramach rekompensaty skutków pandemii koronawirusa zwycięzcy aukcji z 2018 roku mają czas do maja 2021 roku na ukończenie swoich projektów.
Najbliższa aukcja przewidziana jest na czwarty kwartał tego roku. W jej ramach planowane jest przyznanie 800 MW w kategorii inwestycji do 1 MW i co najmniej 700 MW w kategorii powyżej 1 MW. Głównie dzięki takim przetargom na energię odnawialną udział dużych farm fotowoltaicznych w całkowitej mocy zainstalowanej może wzrosnąć do poziomu mikroinstalacji w latach 2022 – 2023. Projekty solarne o wielkości powyżej 1 MW stanowią obecnie około 20 proc. łącznej mocy fotowoltaicznej w Polsce. Pozostały udział stanowią małe instalacje fotowoltaiczne oraz komercyjne i przemysłowe systemy fotowoltaiczne. Najprawdopodobniej do końca 2023 r. łączna moc instalacji PV osiągnie 6,6 GW, przy czym wielkoskalowe panele fotowoltaiczne i generatory rozproszone będą już miały mniej więcej taki sam udział w całkowitej zainstalowanej mocy kraju.
„Pozytywne prognozy potwierdzają również wiodące firmy z branży PV, które uczestniczyły w badaniach rynku. Analiza pokazuje, że firmy nadal planują szybki rozwój, pomimo przejściowych trudności spowodowanych pandemią” – dowiadujemy się z raportu IEO.
Według IEO, polski rząd wybrał 1737 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1765,4 MW w sześciu aukcjach energii odnawialnej, które odbyły się w okresie od marca 2016 r. do września 2019 r. Cztery z nich dotyczyły projektów o wielkości do 1 MW, a dwa projekty były większe niż 1 MW. W tym roku polski rząd planuje przyznać 800 MW w aukcji na projekty o wielkości do 1 MW. Celem rządu jest też przyznanie 1,5 GW mocy ze źródeł odnawialnych na skalę przemysłową, z czego 700 MW zostanie przeznaczone na technologię PV.
„Będzie to największy wolumen aukcji dla projektów PV poniżej 1 MW i bezprecedensowy wolumen dostępny dla projektów PV na dużą skalę” twierdzą analitycy IEO.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.