Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Piękne lasy Nadleśnictwa Pińczów

niedziela, 20 czerwca 2021 14:05 / Autor: Aleksandra Rękas
Piękne lasy Nadleśnictwa Pińczów
Piękne lasy Nadleśnictwa Pińczów
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Lasy Nadleśnictwa Pińczów położone są Ponidziu– to region pełen malowniczych widoków, a także ciekawy przyrodniczo i zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Kompleksy leśne znajdują się na Paśmie Garbu Pińczowskiego i Wodzisławskiego i zachwycają odwiedzających

Pagórkowaty teren w połączeniu z pokrywami lessowymi pełen jest również stromych jarów i wąwozów erozyjnych.Stanowią one ogromną atrakcję dla turystów, a na terenie Nadleśnictwa Pińczów nie brakuje także szerokiej oferty edukacyjnej.

UROZMAICONY I CIEKAWY KRAJOBRAZ

Powierzchnia Nadleśnictwa Pińczów to ponad 9700 hektarów.Jego zasięg terytorialny jest ogromny – na zachodzie sięga ono po Wodzisław, na wschodzie po Busko-Zdrój, a napołudniu zahacza nawet o województwo małopolskie.- Zbiorowiska leśne w naszym nadleśnictwie powinny byćprzeważnie liściaste, jednak dawniej sadzono głównie sosnę,ponieważ był to najtańszy i najbardziej odporny gatunek ;zajmuje on 40 procent powierzchni. Jedna czwarta to dęby,oprócz tego mamy buki, graby, jawory, jesiony. Obecnie nasze lasy są w przebudowie – wycinając ręby, skupiamy się nasośnie. Sadzimy dęby, buki i inne gatunki liściaste, kompleksy będą bogatsze i bardziej złożone gatunkowo – wyjaśnia Lech Drożdżowski, zastępca nadleśniczego, pełniący funkcję rzecznika Nadleśnictwa Pińczów. By zachowywać i wzbogać lasy, leśnicy zajmują się ich hodowlą,działając w zgodzie z warunkami przyrodniczymii procesami naturalnymi. - To całość działań począwszy od zbioru nasion, hodowli młodych sadzonek, wysadzania tychdrzewek w terenie, walki z chwastami. Dążymy do tego, by las miał odpowiedni skład gatunkowy, był zadbany wizualnie,jakościowo i dostosowany do zbiorowiska roślinnego nadanym terenie – opowiada leśnik.

REZERWATY I PARKI KRAJOBRAZOWE

Nadleśnictwo Pińczów położone jest na terenie trzech parków krajobrazowych – Nadnidziańskiego, Kozubowskiegoi Szanieckiego. - Najbardziej atrakcyjne fragmenty lasów, w których skoncentrowana jest najciekawsza roślinność to pięć rezerwatów przyrody, przede wszystkim florystycznych. Występuje tam roślinność rzadko widywana w Polsce. Rezerwat Grabowiec jest położony na podłożu wapiennym, można obserwować tam zjawiska krasowe, jednocześnie występują w nim wyjątkowe gatunki kserotermiczne. To na przykład obuwik, zawilec wielkowiatowy, wiśnia karłowata.Bardzo cenny jest dyptam jesionolistny, czyli gorejący krzew Mojżesza, który spotkamy jedynie w trzech miejscach w Polsce – wylicza leśnik. Kolejny rezerwat to Lubcza – niewielki obszar, położony na stromej skarpie. Wśród lasów znajduje się tam polanka, naktórej możemy podziwiać murawę kserotermiczną z miłkiemwiosennym, czyli symbolem Ponidzia.- Mamy także rezerwat Wronidół, to ciekawostka naszego regionu. Jest tam największe w województwie stanowisko storczyka obuwika, występuje on bardzo licznie. Następny rezerwat to Pieczyska, nieco odmienny od reszty, maon charakter torfowiskowy. To częściowo bagnisty teren,w niektórych miejscach niemalże niedostępny, żyje tam wielebobrów. Ostatni i najbardziej cenny rezerwat to Polana Polichno. Mamy tam chronioną murawę kserotermicznąi bardzo wiele ciekawych gatunków południowych – naprzykład groszek pannoński, a Polana Polichno to jedynemiejsce występowania tej rośliny w Polsce. Znajdziemy tamrównież storczyk purpurowy czy len włochaty. Warto wspomniećteż o największym owadzie – jelonku rogaczu, którytam żyje - zdradza Lech Drożdżowski.

***Jak widać - jest na czym oko zatrzymać w lasach Nadleśnictwa Pińczów. Może warto się do nich wybrać na weekendową przechadzkę?

Posłuchaj audycji  emitowanej w Radio eM Kielce 18 czerwca 2021 roku:

 

 

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO