Ekoaktywni
OZE w domu
Kierunek rozwoju energetyki jest pewny. W najbliższych latach czeka nas konwersja ze zużywania paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. „Zielone” staną się zarówno wielkie elektrownie, jak i gospodarstwa domowe. W jakie instalacje możemy zainwestować już dziś? Właśnie temu poświęcamy dzisiejszy dodatek ekologiczny.
Na początku przyjrzyjmy się ogrzewaniu. Kotłów grzewczych o niskiej klasie energetycznej nie można już kupić na rynku. Warto jednak zastanowić się nad tym, by do ogrzewania budynków lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej wykorzystywać nie kotły na paliwa stałe, lecz właśnie instalacje OZE. Prezentujemy kilka najpopularniejszych technologii w tym zakresie.
KOLEKTORY SŁONECZNE
Ta technologia najwcześniej została spopularyzowana w gospodarstwach domowych. Popularne „solary” w naszym klimacie wykorzystywane są przede wszystkim do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Sprawdzą się jednak również do wspomagania ogrzewania pomieszczeń. Co ważne, dostarczane przez nie ciepło jest niemal bezkosztowe. Instalacja oparta na kolektorach słonecznych wymaga tylko niewielkiego zużycia energii elektrycznej, potrzebnej do napędzania pompy obiegowej. Według szacunków ekspertów, dzienny koszt przygotowywania ciepłej wody użytkowej dla gospodarstwa domowego zamyka się w przypadku takich systemów w kwocie zaledwie… kilkunastu gorszy.Niestety, w Polsce efektywne wykorzystanie kolektorów słonecznych możliwe jest głównie od wiosny do jesieni. Zimą trzeba będzie z pewnością dogrzewać wodę prądem lub gazem. Nawet w takim przypadku koszty c.w.u. jesteśmy dzięki tej instalacji zredukować nawet o dwie trzecie.
POMPA CIEPŁA
Na popularności coraz mocniej zyskują instalacje grzewcze oparte na pompach ciepła. Urządzenia te wykorzystują do ogrzewania energię cieplną z wnętrza Ziemi lub pobierać powietrze z zewnątrz i podgrzewać wodę w instalacji poprzez jego sprężanie. Szczególnie wydajne są instalacje pierwszego z wymienionych typów. Mogą one stanowić nawet jedyne źródło ogrzewania domu. Pompy ciepła nie są jednak samowystarczalne energetycznie. Do ich działania potrzebna jest energia elektryczna. Warto jednak pamiętać, że i tak osiągamy efekt ekologiczny, a energię elektryczną również można pozyskiwać z odnawialnych źródeł energii.Do inwestycji w pompę ciepła należy się przygotować również pod względem odpowiedniego dostosowania budynku do ogrzewania go takim urządzeniem. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe i ścienne. Koniecznie trzeba też zadbać o odpowiednią izolację termiczną. Najczęściej systemy takie montuje się w nowych budynkach, choć możliwa jest też instalacja w domach już istniejących.
***
Dofinansowanie inwestycji w wymianę nieefektywnych źródeł ogrzewania na instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii możliwe jest w ramach programu „Czyste powietrze”. Przykładowo, na gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej możemy uzyskać nawet 27 tys. zł. dofinansowania.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.