Ekoaktywni
Oszczędzanie energii jest eko
Nie da się ukryć: koszty energii idą w górę. Odczuwamy to jako konsumenci, gdy przychodzi do zapłaty rachunku. Oszczędzanie energii daje nam szereg korzyści – począwszy od tych finansowych, a skończywszy na najważniejszych – ekologicznych.
Jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie energii w domu? Które z nich sprawdzili już kielczanie? Przekonajcie się Państwo. Zapraszamy do lektury!
PRZEDE WSZYSTKIM - OGRANICZAJ
Ograniczanie sztucznego światła to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie rachunków za energię. Choć jest to oczywiście zdecydowanie prostsze w czasie letnich miesięcy, to i zimą można znaleźć na to metodę. Choćby urządzić swoje mieszkanie tak, by móc jak najdłużej korzystać ze światła dziennego do czytania czy odrabiania lekcji. W takich sytuacjach sprawdzą się też praktyczne rolety oraz przesłony. Choć ograniczenie światła do pewnego stopnia jest możliwe, to oczywiście nie jesteśmy w stanie obyć się bez niego całkowicie. Dlatego warto pomyśleć o energooszczędnych żarówkach LED. Ich główną cechą jest to, że pobierają mniej energii elektrycznej, a dają w trakcie użytkowania dużo światła. Warto wiedzieć, że najbardziej energooszczędne żarówki nie zawierają w sobie szkodliwych substancji takich jak rtęć i nie emitują dwutlenku węgla. Ładowarka wpięta do kontaktu, nawet gdy nie ładujemy swojego telefonu, to niestety dość częsty widok. A takie zachowanie naraża nas na dodatkowy, zupełnie niepotrzebny pobór energii. Nawet nieużywany sprzęt podłączony do gniazdka może czerpać prąd. Kolejna istotna sprawa to redukowanie ilości energii, jaką pobierają nasze sprzęty domowe. Warto zorientować się, czy wybierane przez nasz urządzenia posiadają tryb „eko”. Dzięki niemu możliwy jest zdecydowanie mniejszy pobór energii i optymalizowanie wydajności naszego sprzętu. Czajnik, telewizor, pralka, zmywarka, a nawet ekspres do kawy – w obecnych czasach, każdy z tych sprzętów może być eko! Nie brakuje także, wydawałoby się zupełnie prozaicznych czynności, które w dużym stopniu mają wpływ na pobór energii w naszych domach. Mowa choćby o gotowaniu pod przykryciem. W ten sposób ciepło nam nie umyka, skraca się więc proces gotowania, a co za tym idzie – czas w którym potrzebujemy energii elektrycznej, na przykład w postaci płyty indukcyjnej. Ale dobrym sposobem jest też całkowite zapełnianie pralki i zmywarki. Urządzenia te pobierają taką samą ilość prądu bez względu na to, jak dużo do nich włożymy. A przecież im mniej rzeczy w nich umieścimy, tym częściej będziemy musieli je uruchamiać. Ze statystyk wynika, że do największych pożeraczy energii należy płyta indukcyjna, a także piekarnik, zmywarka i lodówka. Dlatego tak ważne, by w przypadku tych urządzeń wybierać tryb eko i gospodarować nimi jak najrozsądniej.
MIESZKAŃCY REGIONU TO WIEDZĄ
Rozsądne gospodarowanie energią to oszczędność – zgodnie przyznają to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Jakie mają pomysły na ekologię i zmniejszenie rachunków? - Pamiętam, aby nieużywane przeze mnie sprzęty elektryczne wyłączać z gniazdek. Staram się też przyzwyczajać do spędzania czasu w mieszkaniu przy niewielkim oświetleniu, oczywiście kiedy nie czytam. Dbam też o to, by żarówki były energooszczędne– zdradza nam Bartek, student. Z kolei Paulina z gminy Zagnańsk mówi nam, że stara się pamiętać o wyłączaniu światła, gdy wychodzi do innego pokoju. - To samo dotyczy telewizora czy radia. Czasem łapię się na tym, że wychodzę do innego pomieszczenia, a zostawiam zapalone światło, czy włączony sprzęt – zauważa.
***
Zmiana codziennych nawyków wystarczy, by przynieść ogromne korzyści. Całemu środowisku – i naszym portfelom.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.